مواد شیمیایی5860
۱۴۰۱/۱۱/۱۳
آمونیاک چیست ؟

آمونیاک چیست ؟

آمونیاک:

آمونیاک که از نیتروژن و هیدروژن ساخته شده است برای بسیاری از عملکردهای بیولوژیکی مورد نیاز است. آمونیاک جزئی از چرخه نیتروژن در محیط است و به طور طبیعی در بدن انسان و همچنین در طبیعت مانند هوا، آب، خاک و حتی میکروارگانیسم‌ها وجود دارد. آمونیاک این عنصر شیمیایی به دلیل خواصی که دارد توانسته در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی داشته باشد. در این مقاله آنچه مربوط به کاربرد آمونیاک است را مورد بحث قرار خواهیم داد.

آمونیاک چیست؟

آمونیاک چیست؟ آنچه باعث تولید آمونیاک می‌شود، تجزیه بدن جانوران و گیاهان است. این گاز بی‌رنگ با بوی تند و طعم صابونی می‌تواند در خاک، هوا یا آب ترکیب شده و محصولات جدیدی را تولید کند. افرادی که از آمونیاک استفاده می‌کنند توجه داشته باشند اگر این گاز را استنشاق کنند باعث سوزش در گلو، بینی و دستگاه تنفسی می‌شود و کسانی که در مدت طولانی در معرض این ماده قرار بگیرند منجر به نارسایی تنفسی خواهد شد، همچنین اگر به چشم‌ها برخورد کند باعث ایجاد اشک چشم می‌شود.

ویژگی های آمونیاک:

آمونیاک دارای فرمول شیمیایی NH3 است. اگر در دمای اتاق قرار بگیرد در فشار ۸ تا ۱۰ اتمسفر می‌تواند به شکل مایع باشد. در دمای منفی ۷۷ درجه جامد می‌شود که جامد آمونیاک شکل ظاهری کریستالی سفید دارد. دارای چگالی ۰.۷۶۹ کیلوگرم بر متر مکعب است که این موضوع باعث می‌شود از هوا سبک‌تر باشد و به دلیل اینکه از هوا سبک‌تر است با جابجایی هوا به سمت پایین تجمع پیدا می‌کند. دارای خواص اسیدی ضعیفی است، این ویژگی کمک می‌کند تا با برخی از فلزات قلیایی واکنش نشان دهد. از ویژگی‌های این ماده اشتعال در هوا است، به راحتی می‌توان آن را به هیدروژن و نیتروژن تجزیه کرد و فوق العاده بی‌اثر است. اگر آمونیاک مایع در معرض هوا قرار گیرد، به سرعت تجزیه شده و به گاز تبدیل می‌شود.

کاربرد های آمونیاک:

آمونیاک به دلیل اینکه دارای یک ترکیب شیمیایی خاص است، می‌تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

آمونیاک در کشاورزی

بیش از ۹۰ درصد آمونیاک تولید شده در کودها برای کمک به تولید غذا برای جمعیت جهان استفاده می‌شود. هنگامی که محصولات غذایی به طور طبیعی رشد می‌کنند، مواد مغذی موجود در خاک کاهش می‌یابد. بنابراین بیشترین مصرفی که آمونیاک دارد در صنعت کشاورزی است و اصلی‌ترین کاربرد آن در تهیه و تولید انواع کود است. به دلیل اینکه آمونیاک شامل مواد مغذی و غنی از نیتروژن است بر محیط زیست، خاک و محصولاتی هیچ چگونه اثرات منفی ندارد، می‌تواند خاک را غنی کرده و دلیل بهتر شدن محصولات کشاورزی شود. همچنین به عنوان ضد قارچ و نگهدارنده میوه‌ها بسیار مفید است. از جمله کودهای شیمیایی که حاوی آمونیاک هستند، سولفات آمونیوم، نیترات آمونیوم، اوره و دی آمونیوم فسفات را می‌توان نام برد. دقت داشته باشید به دلیل اینکه آب برای گیاهان، درختان و محصولات زراعی یک عنصر مهم به شمار می‌آید، اگر میزان آمونیاک در آب کشاورزی بیش از اندازه باشد، منجر به سوختن برگ گیاهان و درختان خواهد شد.

آمونیاک در نساجی

از کاربرد آمونیاک، صنعت نساجی است. از آمونیاک برای رنگرزی انواع پارچه‌ها استفاده می‌کنند، در تولید بسیاری از الیاف مصنوعی از جمله نایلون و ابریشم مصنوعی نیز کاربرد دارد.

آمونیاک در اسلحه‌سازی

در صنعت اسلحه‌سازی نیز به دلیل اینکه آمونیاک می‌تواند قابل اشتعال باشد، برای مواد منفجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمونیاک می‌تواند در دمای ۶۳۰ درجه سانتیگراد قابل اشتعال باشد.

آمونیاک در صنایع آرایشی و بهداشتی

اما از دیگر کاربرد آمونیاک در صنایع آرایشی و بهداشتی است. به دلیل اینکه این محصول یک ماده بی‌خطر شناخته شده است، در تولید انواع رنگ مو کاربرد دارد. فیبر مو از لایه‌های زیادی تشکیل شده است که یکی از این لایه‌ها کوتیکول نام دارد. کوتیکول یک غشای محافظ، کمی شبیه یک سپر، در اطراف ساقه مو تشکیل می‌دهد. در رنگ کردن مو، لایه کوتیکول مو باید باز شود تا مولکول‎های رنگ به عمق مو نفوذ پیدا کنند. آمونیاک دقیقاً به انجام این کار کمک می‌کند، با باز کردن لایه کوتیکول، میزان رنگ دهی در مو را افزایش می‌دهد.

آمونیاک در مواد شوینده

در صنعت مواد شوینده آمونیاک می‌تواند به عنوان یک پاک کننده در بسیاری از مواد شوینده‌ها جهت از بین بردن لک سینک، آینه، وان، کاشی و سرامیک، کانتر آشپزخانه و موارد مشابه مورد استفاده قرار گیرد. آمونیاک نه تنها می‌تواند لکه‌ها را از بین ببرد بلکه با ضدعفونی کردن کمک می‌کند تا سرویس بهداشتی و حمام همیشه تمیز بماند. زمانی که آمونیاک با آب مخلوط شود می‌توان به راحتی فولاد ضد زنگ را نیز تمیز کرد. در محیط آشپزخانه چربی‌های گیاهی و حیوانی ناشی از پخت و پز نیز از طریق محصولاتی که حاوی آمونیاک هستند، به راحتی از سطوح پاک می‌شوند.

آمونیاک در دیگر صنایع

آمونیاک در صنعت مختلف از جمله فلزکاری برای بسیاری از موارد از جمله جوشکاری، لحیم کاری کوره، بازپخت و عملیات‌هایی که مربوط به نیتروژن و کربن است، استفاده می‌شود. در صنایع نفت و معدن نیز معمولاً از آمونیاک برای حفظ تعادل در ترکیبات اسیدی نفت استفاده می‌شود. همچنین آمونیاک از خوردگی تجهیزاتی که در صنایع نفت به کار می‌روند، جلوگیری می‌کند. در بسیاری از محصولات غذایی به عنوان یک عامل ضد میکروبی استفاده می‌شود. همچنین در فرایند تخمیر کاربرد دارد. یکی از کاربردهای جالب آمونیاک استفاده به عنوان سوخت موتور موشک است. در بسیاری از آزمایشگاه‌ها نیز آمونیاک به عنوان یک حلال مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که در تجهیزات تهویه مطبوع استفاده می‌شود، مقدار قابل توجهی گرما را از محیط اطراف خود جذب می‌کند. به طور کلی کاربرد آمونیاک بسیار گسترده است و می‌توان در صنایع مختلف از جمله لاستیک، کاغذ، چرم و چاپ مورد استفاده قرار بگیرد.

قیمت آمونیاک جهانی - فروش آنلاین آمونیاک -خرید آمونیاک خالص - خرید آمونیاک - آمونیاک خوراکی چیست - آمونیاک از کجا بخریم - آمونیاک به انگلیسی -

آمونیاک شرکت نیکوشیمی:

با توجه به اهمیت آمونیاک در صنایع مختلف، خرید آمونیاک با کیفیت بالا به عنوان یک ماده اولیه تاثیر بسیاری در تولیدات نهایی صنایع خواهد داشت. صنعتگران و کسانی که از آمونیاک به عنوان ماده پایه و اولیه محصولات خود استفاده می‌کنند، می‌توانند این محصول را با درجه کیفیت بالا، استاندارد و تضمین کیفیت از نیکو شیمی خریداری کنند. نیکو شیمی تامین کننده برجسته مواد شیمیایی و اسانس در ایران، آمونیاک را در حجم بالا به فروش می‌رساند. از این رو، با توجه به کاربرد آمونیاک، کارخانه داران و صنایع مرتبط می‌توانند با مراجعه به سایت نیکو شیمی آمونیاک را به صورت عمده و با قیمت بسیار پایین خریداری کنند. کارشناسان این مجموعه آماده پاسخگویی به هرگونه سوال شما هستند.

جهت استعلام قیمت آمونیاک با کارشناسان شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

تفاوت های گلیسیرین و گلیسرول

تفاوت های گلیسیرین و گلیسرول

گلیسرین و گلیسرول که در زمینه های مختلف کاربرد های بسیاری دارند خیلی از مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند اما باید توجه داشت که تفاوت های فراوانی با یکدیگر دارند.

رنگ های سنتتیک چیست؟

رنگ های سنتتیک چیست؟

رنگ های سنتتیک همان رنگ های مصنوعی می باشند که در آزمایشگاه ها ساخته شده و دارای کاربرد های فراوانی هستند

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵