نیکوشیمی>وبلاگ>مواد شیمیایی>مصارف و کاربردهای استات سدیم
مواد شیمیایی10310
۱۴۰۱/۱۱/۷
مصارف و کاربردهای استات سدیم

مصارف و کاربردهای استات سدیم

مصارف و کاربردهای استات سدیم:

استات سدیم یا Sodium acetate که با عنوان اتانوات سدیم شناخته می‌شود، نوعی نمک سدیم اسید استیک است. فرمول شیمیایی این ماده، C2H3O2Na بوده و قیمت ارزانی دارد. با وجود این قیمت ارزان، کاربرد‌های متفاوتی را دارد. از جمله کاربرد استات سدیم می‌توان به افزودنی غذایی در ترشیجات یا معرف آزمایشگاهی اشاره نمود. در این مقاله از نیکو شیمی ‌می‌توانید به طور کامل با استات سدیم آشنا شوید و حتی خرید را انجام دهید.

استات سدیم چیست؟

استات سدیم به صورت پودر گرانول سفید رنگ و بلورهای مونوکلینیک وجود دارد. این ترکیب بدون بو است، اما زمانی که حرارت داده شده و تجزیه می‌شود بوی استیک اسید یا سرکه به خود می‌گیرد. این ماده شیمیایی ماهیت جاذب رطوبت دارد و می‌تواند رطوبت را جذب نماید.

از این روی به راحتی در آب حل می‌شود. استات سدیم از ترکیب 58% استات سدیم (بی آب) و 42% اسید استیک گلاسیال تشکیل می‌شود که به استیک اسید خشک هم معروف است. استات‌ها در اکثر بافت‌های گیاهی و حیوانی به مقدار کم قابل تشخیص هستند.

کاربرد استات سدیم:

​این ماده شیمیایی منبع کربن برای کشت باکتری‌ها است.

آب همواره به بتن آسیب می‌رساند. برای کاهش آسیب وارد شده به بتن توسط آب، این ماده استفاده می‌شود و به عنوان درزگیر عمل می‌نماید.

از این ترکیب به عنوان افزودنی غذایی با شماره E262 استفاده می‌شود. یعنی برای دادن طعم سرکه و نمک و عطر به چیپس سیب زمینی اضافه می‌شود.

این ماده به قدری کارایی دارد که حتی در پزشکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع جایگزین الکترولیت شده و از راه وریدی تجویز می‌شود. شاید برای تان سوال ایجاد شود که عملکرد این ماده چیست؟ این ماده برای بیماران هیپوناترمی ‌استفاده می‌شود تا سطح سدیم را در بدنشان تنظیم کند.

چون قیمت استات سدیم کم است، از آن به عنوان افزودنی غذایی هم استفاده می‌شود. این ماده به عنوان افزودنی غذایی وظیفه دارد از رشد باکتری‌ها در غذا جلوگیری کند‌. در واقع نقش یک اسید یا ماده خنثی کننده برای غذاهای بازی یا قلیایی را بازی می‌کند.

می‌توان استات سدیم را نوعی بافر دانست که پی اچ‌های خاص را حفظ می‌کند‌.

این ترکیب می‌تواند به عنوان طعم دهنده به خوراکی‌ها اضافه شود. چون که برخلاف سایر مواد افزودنی غذایی، اثرات بدی نخواهد داشت.

همه شما با ترشی آشنایی دارید و می‌دانید روشی برای نگهداری مواد غذایی است. این ماده زمان خراب شدن غذا را طولانی کرده و فساد ناشی از میکروارگانیسم‌ها را کند می‌کند. سپس به این غذا‌ها طعم و عطر بی نظیر می‌دهد. استفاده از اتانوات سدیم در ترشی فرقی با استفاده از یک ماده افزودنی ساده غذایی ندارد. منتها در ترشی به مقدار بیشتر استفاده شده و ماندگاری بالاتری نیز دارد. مثلا خیاری که قرار است به ترشی تبدیل شود، ابتدا باید در محلول اسید خیس شود. این موضوع باعث می‌شود که طعم بسیار ترش یا شور به غذا اضافه گردد. در واقع یون‌های سدیم طعم شور را به ماده غذایی داده و استات طعم ترش را به ماده غذایی اضافه می‌کنند.

استات سدیم به عنوان یک معرف مشهور در آزمایشگاه بیولوژی مولکولی و بیوشیمی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق نتایجی که دانشگاه ایالتی کلرادو ارائه داده است، این ماده شیمیایی دی ان آ را از سلول‌ها خارج می‌کند. کاتیون‌های سدیم بار مثبت دارند، از این رو به بار منفی فسفات موجود در دی ان آ می‌چسبند. این اتصال باعث می‌شود رسوب دی ان آ تسریع شود.

در صورتی که استات سدیم با اتانول یا الکل مخلوط شود، رسوبی تشکیل می‌دهد که می‌تواند از لایه آبی جدا شود.

این ماده شیمیایی می‌تواند اسید سولفوریک فاضلاب صنعتی را خنثی کند. با وجود اینکه این اسید بسیار قوی است.

این ماده پوشش خاصی روی سطوح ایجاد می‌کند که می‌تواند به عنوان الگو در عکاسی مورد استفاده قرار گیرد.

این ماده شیمیایی همچنین ناخالصی‌ها، لکه‌ها، زنگ زدگی یا پوسته‌ها را در سطوح فلزی از بین می‌برد.

یکی دیگر از کاربرد استات سدیم در لاستیک مصنوعی یا تیمار کلروپرن است.

شاید برای تان جالب باشد که در فراینده برنزه شدن چرم نیز کاربرد دارد.

آیا در مورد پد‌های گرمایشی چیزی می‌دانید؟ این پد‌های حرارتی شیمیایی یا گرمکن دستی در داروخانه‌ها یافت می‌شوند. پدهای گرمایشی از یک محلول فوق اشباع استات سدیم در آب تشکیل می‌شوند.

نحوه تولید این پد بدین گونه است که ابتدا دیسک فلزی مسطح، شیاردار را در این محلول قرار می‌دهند. حرکت دیسک با انعطاف پذیری دیسک باعث می‌شود که کریستال سدیم استات متصل به دیسک، آزاد شود.

کریستال‌های آزاد شده با سایر استات سدیم‌ ها واکنش زنجیره ای می‌دهد و تبلور را آغاز می‌کند. این واکنش بسیار سریع انجام می‌شود. از این رو مقدار زیادی از انرژی ذخیره شده در ساختار کریستال اتانوات سدیم به صورت گرما آزاد می‌شود.

ویژگی‌های استات سدیم:

از جمله ویژگی‌های این ماده شیمیایی می‌توان به بی رنگ بودن آن اشاره کرد.

استات سدیم همچنین ماده ای بی بو است.

قدرت خورندگی و سمی ‌بودن این ماده شیمیایی بسیار بالا می‌باشد.

چگالی این ماده شیمیایی 1.528 گرم بر سانتی متر مکعب، دمای جوش آن 881.4 درجه سانتی گراد و دمای ذوب آن هم 324 درجه سانتی گراد است.

استات سدیم در کبد انسان به بی کربنات متابولیزه تبدیل شده و عامل تولید یون سدیم در بدن است.

این ماده قابلیت مشتعل شدن را دارا بوده، به همین دلیل هنگام استفاده از آن باید از وسایلی استفاده کنید که الکتریسیته ساکن نداشته باشند.

خرید استات سدیم :

​استات سدیم یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی است. به دلیل قیمت ارزانی که دارد خرید و فروش آن به طور گسترده انجام می‌شود. اما برخی از نمایندگی‌ها، نوع تقلبی این ماده را در اختیار افراد قرار می‌دهند و با کم کردن قیمت فروش خود را بالا می‌برند.

با اینکه این محصولات ارزان هستند، از کیفیت خوبی برخوردار نخواهند بود؛ بنابراین باید خرید را از یک مجموعه معتبر انجام دهید تا بتوانید یک محصول اصل دریافت کنید. نیکو شیمی ‌به عنوان یک مجموعه شناخته شده در سطح کشور، اقدام به فروش این ماده شیمیایی کرده است.

البته هم به صورت حضوری و هم انلاین. اضافه شدن فروش آنلاین در حیطه کاری این مجموعه، رضایتمندی مشتریان و تعداد آن‌ها را افزایش داده است. چرا که در دنیای امروز خرید اینترنتی طرفداران بیشتری دارد. برای اطلاع بیشتر به سایت نیکو شیمی ‌مراجعه کرده و با کارشناسان تماس بگیرید تا شما را برای خرید راهنمایی کنند.

جهت استعلام قیمت استات سدیم با کارشناسان فروش شرکت نیکوشیمی در ارتباط بلشید

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

تفاوت های گلیسیرین و گلیسرول

تفاوت های گلیسیرین و گلیسرول

گلیسرین و گلیسرول که در زمینه های مختلف کاربرد های بسیاری دارند خیلی از مواقع با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند اما باید توجه داشت که تفاوت های فراوانی با یکدیگر دارند.

رنگ های سنتتیک چیست؟

رنگ های سنتتیک چیست؟

رنگ های سنتتیک همان رنگ های مصنوعی می باشند که در آزمایشگاه ها ساخته شده و دارای کاربرد های فراوانی هستند

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵