صفحه نخست>مقالات>مواد شیمیایی>مصارف و کاربردهای استات سدیم
مواد شیمیایی2420۱۴۰۱/۱۱/۷
مصارف و کاربردهای استات سدیم

مصارف و کاربردهای استات سدیم

مصارف و کاربردهای استات سدیم:

استات سدیم یا Sodium acetate که با عنوان اتانوات سدیم شناخته می‌شود، نوعی نمک سدیم اسید استیک است. فرمول شیمیایی این ماده، C2H3O2Na بوده و قیمت ارزانی دارد. با وجود این قیمت ارزان، کاربرد‌های متفاوتی را دارد. از جمله کاربرد استات سدیم می‌توان به افزودنی غذایی در ترشیجات یا معرف آزمایشگاهی اشاره نمود. در این مقاله از نیکو شیمی ‌می‌توانید به طور کامل با استات سدیم آشنا شوید و حتی خرید را انجام دهید.

استات سدیم چیست؟

استات سدیم به صورت پودر گرانول سفید رنگ و بلورهای مونوکلینیک وجود دارد. این ترکیب بدون بو است، اما زمانی که حرارت داده شده و تجزیه می‌شود بوی استیک اسید یا سرکه به خود می‌گیرد. این ماده شیمیایی ماهیت جاذب رطوبت دارد و می‌تواند رطوبت را جذب نماید.

از این روی به راحتی در آب حل می‌شود. استات سدیم از ترکیب 58% استات سدیم (بی آب) و 42% اسید استیک گلاسیال تشکیل می‌شود که به استیک اسید خشک هم معروف است. استات‌ها در اکثر بافت‌های گیاهی و حیوانی به مقدار کم قابل تشخیص هستند.

کاربرد استات سدیم:

​این ماده شیمیایی منبع کربن برای کشت باکتری‌ها است.

آب همواره به بتن آسیب می‌رساند. برای کاهش آسیب وارد شده به بتن توسط آب، این ماده استفاده می‌شود و به عنوان درزگیر عمل می‌نماید.

از این ترکیب به عنوان افزودنی غذایی با شماره E262 استفاده می‌شود. یعنی برای دادن طعم سرکه و نمک و عطر به چیپس سیب زمینی اضافه می‌شود.

این ماده به قدری کارایی دارد که حتی در پزشکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع جایگزین الکترولیت شده و از راه وریدی تجویز می‌شود. شاید برای تان سوال ایجاد شود که عملکرد این ماده چیست؟ این ماده برای بیماران هیپوناترمی ‌استفاده می‌شود تا سطح سدیم را در بدنشان تنظیم کند.

چون قیمت استات سدیم کم است، از آن به عنوان افزودنی غذایی هم استفاده می‌شود. این ماده به عنوان افزودنی غذایی وظیفه دارد از رشد باکتری‌ها در غذا جلوگیری کند‌. در واقع نقش یک اسید یا ماده خنثی کننده برای غذاهای بازی یا قلیایی را بازی می‌کند.

می‌توان استات سدیم را نوعی بافر دانست که پی اچ‌های خاص را حفظ می‌کند‌.

این ترکیب می‌تواند به عنوان طعم دهنده به خوراکی‌ها اضافه شود. چون که برخلاف سایر مواد افزودنی غذایی، اثرات بدی نخواهد داشت.

همه شما با ترشی آشنایی دارید و می‌دانید روشی برای نگهداری مواد غذایی است. این ماده زمان خراب شدن غذا را طولانی کرده و فساد ناشی از میکروارگانیسم‌ها را کند می‌کند. سپس به این غذا‌ها طعم و عطر بی نظیر می‌دهد. استفاده از اتانوات سدیم در ترشی فرقی با استفاده از یک ماده افزودنی ساده غذایی ندارد. منتها در ترشی به مقدار بیشتر استفاده شده و ماندگاری بالاتری نیز دارد. مثلا خیاری که قرار است به ترشی تبدیل شود، ابتدا باید در محلول اسید خیس شود. این موضوع باعث می‌شود که طعم بسیار ترش یا شور به غذا اضافه گردد. در واقع یون‌های سدیم طعم شور را به ماده غذایی داده و استات طعم ترش را به ماده غذایی اضافه می‌کنند.

استات سدیم به عنوان یک معرف مشهور در آزمایشگاه بیولوژی مولکولی و بیوشیمی ‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق نتایجی که دانشگاه ایالتی کلرادو ارائه داده است، این ماده شیمیایی دی ان آ را از سلول‌ها خارج می‌کند. کاتیون‌های سدیم بار مثبت دارند، از این رو به بار منفی فسفات موجود در دی ان آ می‌چسبند. این اتصال باعث می‌شود رسوب دی ان آ تسریع شود.

در صورتی که استات سدیم با اتانول یا الکل مخلوط شود، رسوبی تشکیل می‌دهد که می‌تواند از لایه آبی جدا شود.

این ماده شیمیایی می‌تواند اسید سولفوریک فاضلاب صنعتی را خنثی کند. با وجود اینکه این اسید بسیار قوی است.

این ماده پوشش خاصی روی سطوح ایجاد می‌کند که می‌تواند به عنوان الگو در عکاسی مورد استفاده قرار گیرد.

این ماده شیمیایی همچنین ناخالصی‌ها، لکه‌ها، زنگ زدگی یا پوسته‌ها را در سطوح فلزی از بین می‌برد.

یکی دیگر از کاربرد استات سدیم در لاستیک مصنوعی یا تیمار کلروپرن است.

شاید برای تان جالب باشد که در فراینده برنزه شدن چرم نیز کاربرد دارد.

آیا در مورد پد‌های گرمایشی چیزی می‌دانید؟ این پد‌های حرارتی شیمیایی یا گرمکن دستی در داروخانه‌ها یافت می‌شوند. پدهای گرمایشی از یک محلول فوق اشباع استات سدیم در آب تشکیل می‌شوند.

نحوه تولید این پد بدین گونه است که ابتدا دیسک فلزی مسطح، شیاردار را در این محلول قرار می‌دهند. حرکت دیسک با انعطاف پذیری دیسک باعث می‌شود که کریستال سدیم استات متصل به دیسک، آزاد شود.

کریستال‌های آزاد شده با سایر استات سدیم‌ ها واکنش زنجیره ای می‌دهد و تبلور را آغاز می‌کند. این واکنش بسیار سریع انجام می‌شود. از این رو مقدار زیادی از انرژی ذخیره شده در ساختار کریستال اتانوات سدیم به صورت گرما آزاد می‌شود.

ویژگی‌های استات سدیم:

از جمله ویژگی‌های این ماده شیمیایی می‌توان به بی رنگ بودن آن اشاره کرد.

استات سدیم همچنین ماده ای بی بو است.

قدرت خورندگی و سمی ‌بودن این ماده شیمیایی بسیار بالا می‌باشد.

چگالی این ماده شیمیایی 1.528 گرم بر سانتی متر مکعب، دمای جوش آن 881.4 درجه سانتی گراد و دمای ذوب آن هم 324 درجه سانتی گراد است.

استات سدیم در کبد انسان به بی کربنات متابولیزه تبدیل شده و عامل تولید یون سدیم در بدن است.

این ماده قابلیت مشتعل شدن را دارا بوده، به همین دلیل هنگام استفاده از آن باید از وسایلی استفاده کنید که الکتریسیته ساکن نداشته باشند.

خرید استات سدیم :

​استات سدیم یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی است. به دلیل قیمت ارزانی که دارد خرید و فروش آن به طور گسترده انجام می‌شود. اما برخی از نمایندگی‌ها، نوع تقلبی این ماده را در اختیار افراد قرار می‌دهند و با کم کردن قیمت فروش خود را بالا می‌برند.

با اینکه این محصولات ارزان هستند، از کیفیت خوبی برخوردار نخواهند بود؛ بنابراین باید خرید را از یک مجموعه معتبر انجام دهید تا بتوانید یک محصول اصل دریافت کنید. نیکو شیمی ‌به عنوان یک مجموعه شناخته شده در سطح کشور، اقدام به فروش این ماده شیمیایی کرده است.

البته هم به صورت حضوری و هم انلاین. اضافه شدن فروش آنلاین در حیطه کاری این مجموعه، رضایتمندی مشتریان و تعداد آن‌ها را افزایش داده است. چرا که در دنیای امروز خرید اینترنتی طرفداران بیشتری دارد. برای اطلاع بیشتر به سایت نیکو شیمی ‌مراجعه کرده و با کارشناسان تماس بگیرید تا شما را برای خرید راهنمایی کنند.

جهت استعلام قیمت استات سدیم با کارشناسان فروش شرکت نیکوشیمی در ارتباط بلشید

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

کافئین چیست؟ در چه موادی و به چه میزان یافت می شود؟ فواید و مضرات آن کدامند؟
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱

کافئین چیست؟ در چه موادی و به چه میزان یافت می شود؟ فواید و مضرات آن کدامند؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

استون لاک چیست؟
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

آسپارتام چیست و موارد کاربرد آن کجاست؟

آسپارتام چیست و موارد کاربرد آن کجاست؟

شرکت نیکوشیمی بزرگترین فروشنده آسپارتام با کیفیت عالی در ایران میباشد . اسپارتام چاق کننده است - آسپارتام در چه موادی است - شیرین کننده آسپارتام - شکر اسپارتام - خرید شیرین کننده مصنوعی - Aspartame cancer - خرید و فروش عمده آسپارتام - آسپارتام نیکوشیمی - آسپارتام قند -

خواص روغن آرگان برای پوست و مو
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۴/۲۹

خواص روغن آرگان برای پوست و مو

فروش روغن آرگان - عکس روغن آرگان اصل - تشخیص روغن آرگان اصل و تقلبی - روغن آرگان برای پوست - بهترین مارک روغن آرگان اصل مراکش - روغن آرگان اصل را از کجا تهیه کنیم - خرید روغن آرگان اصل - خرید روغن آرگان خالص - فروش روغن آرگان لیتری - قیمت روغن آرگان برای مو

آنچه در مورد مصارف متانول نمی‌دانید
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۴/۱۰

آنچه در مورد مصارف متانول نمی‌دانید

شرکت نیکوشیمی بزرگترین فروش متانول یا خرید متانول با شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید . متانول چیه - متانول چگونه تولید میشود - خرید متانول صادراتی - خرید متانول ازمایشگاهی - خرید متانول 99 درصد - خرید متانول خالص - متانول شرکت نیکوشیمی - Methanol