نیکوشیمی>وبلاگ>مواد شیمیایی>متانول چیست و کاربرد متانول
مواد شیمیایی15880
۱۳۹۸/۹/۱۷
متانول چیست و کاربرد متانول

متانول چیست و کاربرد متانول

متانول چیست؟

از مشخصات متانول می‌توان اشاره داشت به بی‌رنگ و بی بو بودن که خاصیت فرار بسیار بالایی نیز دارد. این الکل در ایران با اسامی دیگری مانند: متیل الکل، الکل متیلیک، متیل هیدارت و …. معروف است. متانول اولین بار در سال ۱۹۱۳ از ترکیب مونواکسید کربن و کاتالیست آهن تهیه شد و بعدها در سال ۱۹۲۳ به شکل کامل‌تری مورد استفاده قرار گرفت.

روش های تولید متانول:

روش تولید متانول در گذشته بدین گونه بوده است که با هیدروژن دار کردن کاتالیزور مونوکسید کربن به دست می‌آمد، اما امروزه با تغییر روش تولیدی، کیفیت آن را نیز افزایش داده‌اند. این روش تولید بدین گونه است که با مخلوط هیدروژن و مونوکسید کربن با نسبت ضروری، با واکنش با آب و متان با دمای بالا، متانول به‌دست می‌آید. در این شیوه مدرن تولید متانول، از کاتالیزورها استفاده شده است که یکی از مشخصات متانول است. وضعیت تولید متانول در ایران بدین گونه است که چهار مجتمع پتروشیمی شیراز، فن‌آوران، زاگرس و خارک این محصول مهم و ضروری را در تولیدات انبوه به بازار جهانی و داخلی عرضه می‌کنند. ایران یکی از قطب‌های مهم و اصلی تولید متانول در جهان است که هر ساله چندین دوز از این محصول را تولید و عرضه می‌کند، مجتمع بزرگ زاگرس از مهم‌ترین قطب‌های تولید متانول در جهان است.

کاربرد متانول:

همان‌طور که می‌دانید متانول یکی از سه محصول مهم شیمیایی در جهان به حساب می‌آید و بیشتر صنایع دیگر وابسته به این محصول هستند. به دلیل کاربرد زیادی که این محصول در صنایع مختلف دارد، به عنوان یک محصول استراتژیک معرفی شده است. از کاربرد متانول می‌توان اشاره داشت به:

  • انواع چسب
  • استفاده در انواع حلال‌ها و ضد یخ‌ها
  • تولید انواع مواد پلاستیکی، سه لایه‎ها، مواد منفجره
  • تولید انواع لامینیت‌ها و ورنی‌ها
  • تولید انواع تجهیزات آشپزخانه، ظروف و تجهیزات عکاسی
  • استفاده در مصارف خانگی و تولید انواع رزین‌ها
  • تهیه مواد برای آرام سوزاندن بنزین‌ها
  • استفاده تولید به عنوان یک محصول نهایی
  • استفاده برای تولید انواع استات سلولزی برای انواع پارچه‌ها و الیاف

کاربرد جدیدی که درباره متانول ذهن بشر را به خود مشغول ساخته است، مربوط به جایگزین سوخت بشر است. با توجه به منابع محدود سوخت و پایان یافتن آن‌ها بشر به این فکر است که در آینده متانول را به عنوان سوختی جایگزین به جهان معرفی کند که تا حدودی می‌تواند به محیط زیست کمک کرده و یک سوخت پاک باشد.

فیلم تفاوت متانول از اتانول:

خرید متانول در جهان:

با بررسی وضعیت متانول در جهان، می‌توان تا حدود زیادی وضعیت خرید و فروش آن را مورد بررسی قرار داد. بزرگ‌ترین تولید کننده متانول جهان مربوط به کشورهای عربستان و چین است. این دو کشور قطب‌های بزرگ تولید این سوخت هستند. با توجه به میزان بازار تقاضایی که این ماده دارد می‌توان گفت که خرید متانول در سطح جهان بیشترین رقم را از دیگر مواد شیمایی در اختیار دارد. عوامل مهم دیگری در فروش متانول تأثیرگذار است که یکی از آن‌ها نوسانات بازار ارز است. فروش متانول در تمامی صنایع وجود دارد زیرا امروزه بیشتر صنایع به وجود متانول وابسته هستند.

وضعیت ایمنی متانول:

متانول یک ترکیب سمی است که محصول متابولیت آن سبب مرگ و نابینایی می‌شود و به همین علت باید در مصرف آن توجه زیادی داشت. از بین رفتن چربی پوست هنگام استفاده، ایجاد نابینایی و مرگ و التهاب غشاهای مخاطی از جمله عوارض این ماده است همچنین بلعیدن و خوردن نوع سمی آن سبب مرگ ناگهانی یا مرگ مغزی می‌شود. حریق و انفجار شدید هنگام مصرف از دیگر نکاتی است که باید هنگام استفاده به آن توجه لازم را داشت.

همان‌طور که در پاراگراف‌های قبلی به شما عزیزان توضیح دادیم متانول کاربرد بسیار گسترده‌ای را در سطح صنایع دارد، به همین علت این محصول با ارزش و کاربردی را باید از فروشگاه‌های معتبر خریداری کرد. فروشگاه نیکو شیمی از فروشگاه‌های معتبر ایران است که انواع برندهای مختلفی شیمیایی را در اختیار متقاضیان خود قرار داده است. این فروشگاه با ارائه مشاوره‌های رایگان هنگام خرید، باعث می‌شود تا مشتریان خریدی متناسب با نیاز خود را تجربه کرده و اطلاعات مفیدی را دریافت کنند.

جهت استعلام قیمت متانول با کارشناسان فروش شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵
کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱
استون لاک چیست؟

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵