صفحه نخست>مقالات>مواد شیمیایی>سولفات مس یا کات کبود چیست و کاربرد سولفات مس یا کات کبود چیست
مواد شیمیایی8280۱۳۹۹/۴/۳
سولفات مس یا کات کبود چیست و کاربرد سولفات مس یا کات کبود چیست

سولفات مس یا کات کبود چیست و کاربرد سولفات مس یا کات کبود چیست

کات کبود

کات کبود پودر کریستالی آبی رنگ است که در آب قابلیت حل شدن دارد. با توجه به ویژگی‌هایی که دارد می‌توان از کات کبود در کاربردهای مختلفی استفاده کرد از تصفیه آب آشامیدنی گرفته تا کنترل رشد جلبک در حوضچه و نهرها. برای پاسخ سوال بجای کات کبود از چه چیزی استفاده کنیم؟ عده‌ای نمک طعام یا کلرید سدیم را پیشنهاد می‌دهند، اما باید گفت نمی‌توان نمک طعام را به جای کات کبود استفاده کرد چرا که ترکیبات شیمیایی مشابهی ندارند

سولفات مس یا کات کبود چیست؟

این محصول با نام‌های مختلفی چون مس (II) سولفات، سولفات مس و گوهر آبی نیز شناخته می‌شود. در ساختار شیمیایی این ماده می‌توان مس، سولفات و آب را یافت. تعداد آب در این محصول از 0 تا 5، متغیر است. با توجه به مشخصاتی که کات کبود 5 آبه دارد، این ماده جزو پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی در صنایع به شمار می‌رود. شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید و فروش کات کبود فعالیت دارند. آنچه در خرید و استفاده از این محصول اهمیت دارد، دوز مصرفی و رعایت موارد ایمنی است. در مصرف این ماده باید به دوز مصرفی آن توجه نمود، زیرا دوزهای بالای آن می‌تواند سمی باشد.

نماد شیمایی کات کبود

نماد شیمیایی کات کبود CuSO₄ است، یک جامد آبی کریستالی که در آب بسیار محلول است و می‌تواند محلول با غلظت‌های مختلف تشکیل دهد. از واکنش اسید سولفوریک با اکسید مس از طریق الکترولیز فلز مس تشکیل می ‎شود.

فرمول شیمایی کات کبود

ترکیب کات کبود اتم‌های مس، گوگرد و اکسیژن است. فرمول کات کبود، CuSO₄ است و دارای ساختار یونی با پیوند قوی، تک فاز همگن است. میزان آب در این فرمول می‌تواند از ۱ تا ۵ متغیر باشد، که کات کبود ۵ آبه بیشترین کاربرد را دارد. نام علمی کات کبود، سولفات مس است و اسم دیگر کات کبود گوهر آبی، مس سولفات و زاج کبود است.

محلول کات کبود

محلول کات کبود چیست؟ محلول کات کبود یک الکترولیت قوی است، به این معنی که وقتی در آب حل می‌شود، کاملا تجزیه می‌شود و ph بالایی در حدود ۵.۵ دارد، زمانی که به محلول اضافه می‌شود، رنگ آبی تیره دارد. اگر محلول کات کبود، خشک و دهیدراته شود، به پودر کات کبود تبدیل می‌شود. علاوه بر آب در متانول و گلیسرول نیز حلال و در اتانول نامحلول است.

پودر کات کبود

پودر کات کبود، پودری بی‌بو و کریستالی، به رنگ آبی است. طعم تلخ دارد و در آب حل می‌شود. سنگ کات کبود یا همان کریستال‌های کوچک، رطوبت گیر هستند، به این معنی که بخار آب را از هوا جذب می‌کنند. اگر به مقدار زیاد خورده شود، سمی است و در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض کات کبود می‌تواند پوست و چشم را تحریک کند. پودر کات کبود را می‌توان برای ساخت اکسید مس، کربنات مس و سایر ترکیبات مس استفاده کرد.

رنگ کات کبود

کات کبود یک پودر کریستالی است که معمولاً به رنگ آبی است. هنگامی که با آب یا هر محلول دیگری مخلوط شود، می‌تواند محلول آبی تیره ایجاد کند. این محلول ممکن است بسته به غلظت کات کبود و میزان مایع، به صورت سایه‌های سبز و زرد ظاهر شود.

خواص کات کبود

کات کبود یک جامد کریستالی آبی رنگ، بی‌بو با چگالی ۲.۲۸۵ گرم بر سانتی متر مکعب است. کات کبود با دوز بالا اگر خورده شود، استنشاق شود یا از طریق پوست جذب شود، برای انسان و حیوانات سمی است. نقطه ذوب آن ۱۱۰ درجه سانتیگراد و نقطه جوش آن ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد است. حلالیت کات کبود با افزایش دما کاهش می‌یابد. با بازها واکنش داده و هیدروکسید مس را تشکیل می‌دهد که یک رسوب نامحلول است. همچنین با بسیاری از فلزات واکنش نشان می‌دهد و نمک‌های مس را تشکیل می‌دهد. در حضور هوا کات کبود به آرامی تجزیه می‌شود و اکسید مس و گاز دی اکسید گوگرد را تشکیل می‌دهد. در بسیاری از حلال‌ها مانند الکل، استون و اتر محلول است.

کات کبود در کشاورزی

کات کبود کاربردهای زیادی در صنعت کشاورزی دارد. می‌توان از آن به عنوان کود برای تامین مواد مغذی ضروری مانند گوگرد، مس و آهن به خاک استفاده کرد.

 • از آن برای افزایش دسترسی به مواد مغذی ضروری مانند فسفر و پتاسیم در خاک می‌توان استفاده کرد.
 • به عنوان یک نرم کننده خاک برای بهبود ساختار خاک و افزایش نفوذپذیری آب استفاده می‌شود.
 • می‌تواند به کاهش اسیدی خاک کمک و آن را برای رشد محصولات خاص مناسب‌تر کند.
 • می‌توان از سولفات مس برای بهبود زهکشی خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک استفاده کرد.
 • می‌تواند به کاهش سمیت برخی فلزات در خاک کمک کند. هنگامی که در ترکیب با سایر کودها استفاده می‌شود می‌تواند به کاهش تجمع فلزات سنگین مانند سرب، روی و کادمیوم در خاک کمک و آن‌ را برای رشد محصولات کشاورزی مناسب‌تر کند.
 • همچنین می‌توان از آن برای درمان انواع بیماری‌های گیاهی از جمله سفیدک کرکی و چندین بیماری قارچی و باکتری دیگر استفاده کرد.
 • کات کبود همچنین می‌تواند برای کنترل رشد جلبک‌ها و سایر علف‌های هرز آبزی در سیستم‌های آبیاری، استخرهای ماهی و سایر آبنماها استفاده شود.
 • علاوه بر این، کات کبود را می‌توان برای کنترل انواع خاصی از نماتدها و حشرات استفاده کرد.
 • همچنین می‌تواند به عنوان نرم تن‌کش برای کشتن حلزون‌ها و راب‌هایی که می‌توانند به محصولات زراعی آسیب برسانند، استفاده شود.
 • به عنوان قارچ کش برای کمک به جلوگیری از گسترش بیماری‌های قارچی در محصولات استفاده می‌شود.

ویژگی های سولفات مس یا کات کبود:

همان‌گونه که در بخش قبل گفته شد، آنچه سبب استقبال صنایع مختلف از این ماده شده است، ویژگی‌ها و مشخصات کات کبود است. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کات کبود قابلیت انحلال در موادی چون آب، گلیسرول و متانول را دارد.
 • این ماده نوعی جاذب آب است.
 • کات کبود را می‌توان نوعی نمک معدنی معرفی کرد.
 • این ماده در صورت حل شدن در آب، قابلیت رسانندگی پیدا می‌کند.
 • کات کبود دارای خاصیت ضد قارچی است.
 • رنگ این ماده در صورت وجود آب در ساختار آن، آبی بوده و در غیر این صورت به‌صورت سفید است.

کاربرد کات کبود یا سولفات مس:

کات کبود یک ترکیب شیمیایی همه کاره است که در صنعت و کشاورزی کاربرد گسترده دارد. در کاربردهای صنعتی کات کبود اغلب در فرایندهای آبکاری و به عنوان کاتالیزور در تولید الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت سایر ترکیبات مس مانند اکسید مس یا استات مس نیز در صنعت شیمی کاربرد دارد.

در کشاورزی از سولفات مس برای کنترل بیماری‌های گیاهی و بهبود ساختار خاک استفاده می‌شود، یک عامل اکسید کننده قوی است و معمولاً به عنوان قاتل علف‌های هرز و قارچ در کشاورزی و به عنوان یک داروی کشنده در تصفیه آب استفاده می‌شود. محلول کات کبود به طور کلی به عنوان خشک کننده در رنگرزی پارچه‌ها برای جلوگیری از کپک، استفاده می‏شود و همچنین یک عنصر کلیدی در پردازش چرم است.

ویژگی‌های کات کبود، آن را به ماده‌ای ضروری در بسیار از صنایع تبدیل کرده است. موارد کاربرد کات کبود شامل موارد زیر است:

کاربرد در صنعت پزشکی:

یکی از موارد کاربرد این محصول، صنعت پزشکی است. خواص درمانی کات کبود و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، موجب شده تا در این صنعت از آن استفاده‌های مختلفی صورت گیرد. این ماده در برخی از آزمایش‌های خون از مهم‌ترین عناصر در تعیین نتیجه تست به شمار می‌آید. در ضمن استفاده از آن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و رفع خارش در بانوان باردار نیز رواج دارد.

کاربرد در صنعت کشاورزی:

کات کبود در کشاورزی نیز جزو مهم‌ترین مواد شیمیایی مورداستفاده است. با توجه به ضد انگل و علف‌کش بودن این ماده، از آن برای از بین بردن علف‌های هرز، لک‌های موجود بر روی گیاهان و افزایش فتوسنتز آنها استفاده می‌شود.

استفاده در استخرها:

این ماده مانع از رشد جلبک‌ها در استخر شده و آب آن را ضدعفونی می‌کند. البته تعیین دوز آن باید کارشناسی شود.

استفاده از این ماده در صنایع رنگرزی، پرورش ماهی و تولید رنگ نیز رواج دارد.

کات کبود را از کجا بخریم؟

بهترین راه برای خریدی مقرون به صرفه و مطمئن خرید کات کبود، از فروشگاه‌های معتبر مواد شیمیایی است. فروشگاه‌هایی که دارای مجوز هستند، هر گونه مواد شیمیایی را با خلوص بالا، کیفیت تضمین شده و در حجم بالا به فروش می‌رسانند. به دلیل اینکه کات کبود می‌تواند به عنوان ماده اولیه برخی تولیدات مورد استفاده قرار گیرد، صنعتگران این پودر کریستالی را به طور عمده خریداری می‌کنند. متناسب با نیاز خریداران، این محصول در بسته‌بندی‌های مختلف با وزن‌های کم و زیاد، برای مصارف خانگی یا صنعتی فروخته می‌شود.

همان‌گونه که گفته شد، شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید و فروش این ماده در حال فعالیت هستند. از میان این شرکت‌ها، مجموعه نیکو شیمی به‌عنوان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده کات کبود در ایران فعالیت دارد. این شرکت با تهیه کات کبود از برندهای معتبر داخلی و خارجی، بخش بزرگی از نیاز صنایع را برآورده کرده و نیاز این صنایع به کشورهای خارجی را رفع نموده است. به منظور خرید کات کبود از این شرکت با همکاران این مجموعه در ارتباط باشید و راهنمایی‌ها و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

جهت استعلام قیمت کات کبود یا سولفات مس با کارشناسان فروش شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید .

جهت دریافت قیمت سولفات مس - کات کبود یا خرید سولفات مس-کات کبود با شرکت نیکوشیمی تماس بگیرید.

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

کافئین چیست؟ در چه موادی و به چه میزان یافت می شود؟ فواید و مضرات آن کدامند؟
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱

کافئین چیست؟ در چه موادی و به چه میزان یافت می شود؟ فواید و مضرات آن کدامند؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

استون لاک چیست؟
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

آسپارتام چیست و موارد کاربرد آن کجاست؟

آسپارتام چیست و موارد کاربرد آن کجاست؟

شرکت نیکوشیمی بزرگترین فروشنده آسپارتام با کیفیت عالی در ایران میباشد . اسپارتام چاق کننده است - آسپارتام در چه موادی است - شیرین کننده آسپارتام - شکر اسپارتام - خرید شیرین کننده مصنوعی - Aspartame cancer - خرید و فروش عمده آسپارتام - آسپارتام نیکوشیمی - آسپارتام قند -

خواص روغن آرگان برای پوست و مو
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۴/۲۹

خواص روغن آرگان برای پوست و مو

فروش روغن آرگان - عکس روغن آرگان اصل - تشخیص روغن آرگان اصل و تقلبی - روغن آرگان برای پوست - بهترین مارک روغن آرگان اصل مراکش - روغن آرگان اصل را از کجا تهیه کنیم - خرید روغن آرگان اصل - خرید روغن آرگان خالص - فروش روغن آرگان لیتری - قیمت روغن آرگان برای مو

آنچه در مورد مصارف متانول نمی‌دانید
مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۴/۱۰

آنچه در مورد مصارف متانول نمی‌دانید

شرکت نیکوشیمی بزرگترین فروش متانول یا خرید متانول با شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید . متانول چیه - متانول چگونه تولید میشود - خرید متانول صادراتی - خرید متانول ازمایشگاهی - خرید متانول 99 درصد - خرید متانول خالص - متانول شرکت نیکوشیمی - Methanol