نیکوشیمی>وبلاگ>مواد شیمیایی>سولفات مس یا کات کبود چیست ؟
مواد شیمیایی4190
۱۴۰۱/۱۱/۱۵
سولفات مس یا کات کبود چیست ؟

سولفات مس یا کات کبود چیست ؟

کاربرد سولفات مس یا کات کبود در کشاورزی:

سولفات مس ترکیب معدنی حاصل از گوگرد و مس است که به دلیل رنگ آبی پررنگ، به کات کبود نیز مشهور است و توانایی از بین بردن باکتری‌ها، جلبک‌ها، ریشه‌ها، گیاهان، حلزون‌ها و قارچ‌ها را دارد. میزان سمی بودن سولفات مس یا کات کبود به میزان مس آن بستگی دارد. مس ماده معدنی ضروری به شمار می‌آید و می‌توان آن را در محیط، غذاها و آب یافت. محصولات حاوی سولفات مس می‌توانند مایع، غبار یا کریستال باشند. برخی از انواع آن‌ها برای استفاده در کشاورزی ارگانیک تایید شده‌اند.

کاربردهای سولفات مس یا کات کبود در کشاورزی:

 • پنتاهیدرات آبی روشن (CuSO4•5H2O) رایج‌ترین شکل سولفات مس (II) است که به عنوان قارچ کش و علف کش استفاده می‌شود.
 • سوسپانسیون سولفات مس (II) (CuSO4) و هیدروکسید کلسیم (Ca(OH) 2) برای کنترل قارچ در تاکستان‌های انگور و سایر انواع توت‌ها استفاده می‌شود.
 • از ترکیب سولفات مس و کربنات آمونیوم، در باغبانی برای جلوگیری از میرایی در نهال‌ها استفاده می‌شود. همچنین، به عنوان یک علف کش غیر کشاورزی، برای کنترل گیاهان آبزی مهاجم و ریشه گیاهان واقع در نزدیکی لوله‌های آب استفاده می‌شود. در استخرها به عنوان داروی از بین برنده جلبک‌ها استفاده می‌شود.
 • سولفات مس به صورت محدودی در سنتز آلی استفاده می‌شود. نمک هیدراته را می‌توان با پرمنگنات پتاسیم مخلوط کرد تا یک اکسید کننده برای تشکیل الکل تولید کند.
 • سولفات مس (II) را می‌توان در رنگرزی گیاهی استفاده کرد. اغلب رنگ‌های سبز خاص محصول استفاده از این ماده است.

نقش سولفات مس در فرهنگ کشاورزی:

سولفات مس یا کات کبود برای رشد گیاهان ضروری است. از جمله، در چندین فرآیند آنزیمی نقش داشته و اساس تشکیل کلروفیل است. همچنین یکی از ریزمغذی‌های مورد نیاز گیاهان به مقدار بسیار کم است. محدوده طبیعی در محیط رشد ۰.۰۵-۰.۵ ppm است، در حالی که در اکثر بافت‌ها محدوده طبیعی بین ۳-۱۰ ppm دارند. در مقایسه، محدوده ایده آل برای آهن در بافت ۲۰ برابر بیشتر از مس است. اگرچه کمبود یا مسمومیت مس به ندرت اتفاق می‌افتد، بهتر است از هر دو افراط اجتناب شود زیرا هر دو می‌توانند تأثیر منفی بر رشد و کیفیت محصول داشته باشند.

عملکرد سولفات مس:

مس برخی از آنزیم‌ها را در گیاهان فعال می‌کند که در سنتز لیگنین (پلیمر پیچیده از واحدهای مولکولی) و سیستم‌های آنزیمی نقش دارند. همچنین در فرآیند فتوسنتز و تنفس گیاه ضرورت دارد و به متابولیسم کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌های گیاه کمک می‌کند. مس همچنین باعث تشدید طعم و رنگ سبزیجات و رنگ گل‌ها می‌شود.

علائم کمبود سولفات مس:

علائم کمبود سولفات مس یا کات کبود در برگ‌های جدیدتر رخ می‌دهد. علائم بسته به محصول متفاوت است. به طور معمول، علائم به صورت کلروز خفیف در کل برگ یا بین رگبرگ‌های برگ‌های جدید شروع می‌شود. در نواحی کلروتیک برگ ممکن است لکه‌های کوچکی به خصوص در حاشیه برگ ایجاد شود. با پیشرفت علائم، اندازه جدیدترین برگ‌ها کوچکتر شده، درخشندگی خود را از دست داده و در برخی موارد ممکن است برگ‌ها پژمرده شوند. از رشد شاخه‌های جانبی جلوگیری می‌شود. گیاهان معمولاً ظاهر فشرده‌ای دارند زیرا طول ساقه بین برگ‌ها کوتاه می‌شود. رنگ گل اغلب روشن‌تر از حد معمول است. پتاسیم، فسفر یا سایر ریز مغذی‌های اضافی می‌تواند به طور غیر مستقیم باعث کمبود مس شود. همچنین اگر PH محیط رشد بالا باشد، می‌تواند به دلیل جذب کمتر از سوی گیاه، باعث کمبود سولفات مس شود.

موارد احتیاطی در کاربرد سولفات مس:

سولفات مس می‌تواند باعث تحریک شدید چشم شود. خوردن مقادیر زیاد سولفات مس می‌تواند منجر به تهوع، استفراغ و آسیب به بافت‌های بدن، سلول‌های خونی، کبد و کلیه‌ها شود. با قرار گرفتن در معرض شدید، شوک و مرگ ممکن است رخ دهد.

سولفات مس به روشی مشابه بر حیوانات تأثیر می‌گذارد. علائم مسمومیت در حیوانات عبارتند از بی‌اشتهایی، استفراغ، کم آبی بدن، شوک و مرگ. اسهال و استفراغ ممکن است رنگ سبز تا آبی داشته باشد.

مس اضافی دفع می‌شود و اغلب در بدن ذخیره نمی‌شود. مس را می‌توان در کبد جمع کرد اما در ترشحات معده، استخوان، مغز، مو، قلب، روده، کلیه‌ها، ماهیچه‌ها، ناخن‌ها، پوست و طحال نیز یافت می‌شود. مس عمدتاً از طریق مدفوع دفع می‌شود. مقادیر کم نیز می‌تواند در مو و ناخن حذف شود. در یک مطالعه، محققان دریافتند ۱۳ تا ۳۳ روز طول می‌کشد تا نیمی از دوز بزرگ مس از بدن دفع شود.

ویژگی‌های فیزیکی سولفات مس یا کات کبود:

 • جرم مولی آن معادل یک دوازدهم جرم کربن است.
 • اساسا به شکل ماده پودری است و شکل بی‌آب آن به رنگ سفید مایل به نقره‌ای و پنتاهیدرات سولفات مس به صورت پودر آبی رنگ موجود است.
 • هر دو شکل، بی‌آب و هیدراته آن در اثر حرارت تجزیه می‌شوند و هر دو نقطه جوش دقیقی نخواهند داشت.
 • سولفات مس بی‌آب دارای ساختار اورتومبیک (راست محوری) و سولفات مس آبدار دارای ساختار کریستالی است.

ویژگی‌های شیمیایی سولفات مس یا کات کبود:

 • یون‌های مس موجود در سولفات مس به طور کلی با یون‌های کلرید اسید کلریدریک واکنش داده و تتراکلروکوپرات را به عنوان یک محصول تولید می‌کنند.
 • هنگامی که سولفات مس را گرم کنیم، تجزیه شده و اکسید مس تولید می‌کند.
 • سولفات مس در آب بسیار محلول است.

سولفات مس چگونه بر گیاهان باغ تاثیر می‌گذارد؟

مس یک ماده معدنی طبیعی است که به رشد سبزیجات، میوه‌ها و گل‌های سالم و زیبا کمک می‌کند. سولفات ترکیبی است که به مس در دسترس‌پذیری بیشتر گیاهان کمک می‌کند. وقتی این دو با هم ترکیب شوند، کود بسیار خوبی برای باغ‌ها ایجاد می‌کنند.

استفاده از سولفات مس در باغ می‌تواند از طریق محلول‌پاشی و یا خیس کردن خاک انجام شود. برای تغذیه برگی، یک قاشق غذاخوری سولفات مس را با یک گالن آب مخلوط کرده و روی برگ گیاهان اسپری کنید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید تا نتیجه دلخواه را ببینید.

قیمت سولفات مس مرک - سولفات مس کیلویی - فروش اینترنتی سولفات مس - قیمت سولفات مس روسی - سولفات مس پودری - قیمت کات کبود استخر - فروش کات کبود در تهران - کات کبود چیست - خواص کات کبود - کات کبود در اب - کاربرد کات کبود چیست

سخن پایانی:

سولفات مس در برابر آفاتی مانند شته‌ها، مگس‌های سفید، کنه‌های عنکبوتی و حشرات فلس دار نیز موثر است. هنگامی که به صورت محلول‌پاشی استفاده می‌شود، می‌تواند به کنترل این آفات بدون آسیب رساندن به حشرات مفید کمک کند. سولفات مس را می‌توان در اکثر فروشگاه‌ها یا خرده فروشی‌های آنلاین خریداری کرد.

سایت نیکوشیمی با بهره‌گیری از همکاران کارآمد در ارائه خدمات مطلوب در زمینه تامین مواد شیمیایی و اسانس در ایران، سالهاست که با استفاده از تجربه و تأمین به موقع محصول با کیفیت و قیمت مناسب زمینه رضایت کامل مشتریان خود را فراهم نموده است.

سایت نیکوشیمی با بکارگیری علم روز و همکاران مجرب خود، در حال حاضر به عنوان شرکتی پیشتاز و نوآور در صنعت ایران مطرح است و از آن می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های تامین کننده مواد شیمیایی و اسانس در ایران نام برد.

جهت استعلام قیمت سولفات مس یا کات کبود با کارشناسان فروش شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵
کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱
استون لاک چیست؟

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵