نیکوشیمی>وبلاگ>مواد شیمیایی>تفاوت الکل طبی و الکل صنعتی چیست
مواد شیمیایی51490
۱۴۰۱/۹/۱۳
تفاوت الکل طبی و الکل صنعتی چیست

تفاوت الکل طبی و الکل صنعتی چیست

تفاوت الکل طبی و الکل صنعتی چیست :

الکل‌ها دسته‌ای از مواد شیمیایی با کاربردهای گوناگون هستند که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند. الکل طبی یا اتیلن هزاران سال است که توسط انسان در فرهنگ‌های مختلف به‌عنوان یک نوشیدنی مصرف می‌شود و اثرات سرخوشی و مستی ببار می‌آورد. در این مقاله سعی بر این داریم الکل طبی را معرفی کرده و به تفاوت‌های آن با الکل صنعتی بپردازیم. با توجه به کاربردهای مختلف این الکل و تأثیری که بر سلامت افراد دارد، بهتر است الکل طبی را از مراکز معتبر و داروخانه‌ها تهیه نمایید. سایت نیکو شیمی یکی از مراجع معتبر برای تهیه الکل طبی است.

الکل طبی چیست؟

الکل طبی از تخمیر قند و نشاسته به‌وسیله مخمر به دست می‌آید. در صنایع الکل سازی، کشورهای مختلف برای تولید و فروش الکل طبی معمولاً مواد غذایی مثل چغندرقند، نیشکر، ذرت، خود شکر و نشاسته قندهای ساده‌تر مانند گلوکز را حرارت داده و پس از انحلال در آب گرم به آن مخمر اضافه کرده و در محیط گرم و بدون اکسیژن قرار می‌دهند. پس از واکنش بی‌هوازی، مواد قندی به کمک مخمرها به الکل طبی و گاز دی‌اکسید کربن تبدیل می‌شوند.

الکل طبی یا الکل اتیلیک با نام های تجاری اتانول یا اتیل الکل یا الکل میوه با فرمول شیمیایی C2H5OH، مایعی بی‌رنگ و یکی از عناصر اصلی در طیف وسیعی از محصولات، از محصولات مراقبت شخصی و زیبایی گرفته تا رنگ‌ها و لاک‌ها و سوخت است. این الکل به‌راحتی در آب و سایر ترکیبات آلی حل می‌شود. در حال حاضر، گسترده‌ترین استفاده از الکل طبی به‌عنوان یک افزودنی در بنزین است. ساخت حلال‌ها، پلاستیک‌ها، داروها، عطرها، ژل‌های ضد باکتری و لوازم‌آرایشی از دیگر کاربردهای الکل طبی است. با توجه به سمی نبودن الکل طبی در نوشیدنی‌های الکلی به کار می‌رود.

ویژگی‌های الکل طبی :

الکل طبی یک حلال مایع شفاف، بی‌رنگ، قابل اشتعال و منفجره است که دارای بوی مشخصی است که شعله‌های آبی بدون دود ایجاد می‌کند. این الکل همیشه در زیر نور طبیعی ظاهر نمی‌شوند و هنگامی‌که در یک ظرف باز می‌سوزند تبخیر می‌شود.

تفاوت بین الکل طبی و الکل صنعتی :

اکنون که کمی در مورد این دو الکل می‌دانیم، بیایید به تفاوت‌های بین الکل طبی و صنعتی بپردازیم.

الکل طبی نوعی الکل است که اسکلت کربنی آن از یک گروه اتیل تشکیل ‌شده است اما الکل صنعتی از گروه متیل پیوند کربنی آن تشکیل ‌شده است.

الکل طبی از نظر اسیدیته در مقایسه با آب اسید ضعیفی است. اسیدیته متانول بالاتر از آب است

الکل طبی بوی سنگین و سوزاننده‌ای دارد و شعله آبی روشن منتشر می‌کند. الکل صنعتی غیرقابل‌پیش‌بینی است و بوی خاصی دارد. هنگام سوزاندن شعله سفید روشن از خود بیرون می‌آورد.

الکل طبی معمولاً از تخمیر محصولات غذایی از کارخانه‌ها تهیه می‌شود. الکل صنعتی عمدتاً توسط فرآیندهای مصنوعی تولید می‌شود.

الکل طبی جزء اصلی نوشیدنی‌های الکلی است. ازآنجایی‌که الکل صنعتی بسیار سمی است، استفاده از آن به‌هیچ‌وجه مناسب نیست. به‌طورکلی در ساخت محصولاتی مانند فرمالدئید و غیره استفاده می‌شود.

الکل صنعتی همانند الکل طبی سفید رنگ است و برای اینکه با الکل طبی اشتباه گرفته نشود به آن کمی رنگ اضافه می‌شود.

الکل طبی الکل میوه است و خوراکی است اما الکل صنعتی الکل چوب است و بسیار سمی و کشنده است.

کاربرد الکل طبی :

الکل صنعتی طیف وسیعی از کاربردها، ازجمله تولید دارو، دستمال مرطوب پزشکی و همچنین استفاده از لوازم ‌آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی (لوازم بهداشتی) را پوشش می‌دهد. انتظار می‌رود خلوص آن کمی بالاتر از درجه صنعتی باشد.

به‌طورکلی کاربردهای الکل طبی عبارت‌اند از:

  • ضدعفونی‌کننده سطوح: تماس الکل طبی با سطوح تمامی میکروب‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌های پوشش‌دار را از بین می‌برد. البته برای ضدعفونی باید این الکل را تا 70 درصد رقیق نمود. کمتر از این مقدار غلظت خاصیت ضدعفونی ندارد.
  • به دلیل توانایی آن در حل کردن ترکیبات قطبی و غیر قطبی، به‌طور گسترده به‌عنوان حلال استفاده می‌شود.
  • معمولاً در محصولات زیبایی و آرایشی استفاده می‌شود.
  • در نوشیدنی‌های الکلی از الکل طبی با 3 الی 40 درصد حجمی استفاده می‌شود.
  • کاربرد پزشکی، در تزریقات، سرم تراپی و ضدعفونی تجهیزات پزشکی
  • در صورت مسمومیت با اتیلن گلیکول به‌عنوان پادزهر استفاده می‌شود.
  • در داروسازی در ساخت داروهای غیر حلال در آب، برخی مسکن‌ها و دهان‌شویه‌ها بکار می‌رود.
  • در تولید سوخت به‌عنوان سوخت سبز با اتیلن 90 درصد برای سوخت اتومبیل، موتور، هواپیما و حتی موشک‌های بالستیک استفاده می‌شود.
  • ضدیخ، الکل صنعتی به علت نقطه انجماد پایینی که دارد در ضدیخ‌ها بکار رفته است.
  • به‌عنوان مواد اولیه سایر ترکیبات شیمیایی

هشدارهای مصرف الکل طبی :

صورت استنشاق سعی کنید هوای تازه استنشاق کرده و استراحت کنید.

در صورت تماس باپوست: پوست را آب‌زده و سپس با آب و صابون به‌دقت شستشو دهید.

چنانچه با چشم شما تماس پیدا کرد، چشم‌ها را به مدت چند دقیقه با آب شستشو داده و سپس به پزشک مراجعه شود.

در صورت بلعیدن یا خوردن: دهان را آب‌کشیده و به مراقبت‌های پزشکی ارجاع داده شود.

نحوه‌ عملکرد الکل طبی در مواجه با میکروب‌ها :

برخی از انواع ویروس‌ها پوشش‌دار هستند. این بدان معنی است که ساختار لیپیدی توسط لایه‌ای از چربی احاطه‌شده و محافظت می‌شود. برای مقابله با این ویروس‌ها باید غشای چربی دور ویروس نابود شود. الکل طبی با اتانول 70 درصد همراه با آب و صابون و محلول رقیق آب ‌ژاول برای از بین بردن این ویروس‌ها بسیار مناسب می‌باشند.

قیمت الکل طبی داروخانه - خرید الکل طبی - خرید اینترنتی الکل خوراکی - الکل خوراکی از کجا بخریم - قیمت الکل لیتری - فروش الکل خوراکی در تهران - قیمت الکل ۹۶ درصد ۲۰ لیتری - الکل 100 درصد - فروش و پخش عمده الکل طبی.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵
کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱
استون لاک چیست؟

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵