نیکوشیمی>وبلاگ>مواد شیمیایی>اسید سولفوریک یا سولفوریک اسید چیست؟ H₂SO₄
مواد شیمیایی4311
۱۴۰۱/۳/۲۷
اسید سولفوریک یا سولفوریک اسید چیست؟ H₂SO₄

اسید سولفوریک یا سولفوریک اسید چیست؟ H₂SO₄

اسید سولفوریک صنعتی با غلظت بالای 98% بوده و مورد استفاده صنایع مختلف از جمله صنایع رنگ و حلال سازی می باشد. با توجه به فروش عمده اسید سولفوریک توسط نیکوشیمی و مقرون به صرفه بودن قیمت خرید اسید سولفوریک در نیکوشیمی، می توانید با ارتباط به کارشناسان فروش ما، ضمن استعلام قیمت سولفوریک اسید، مقدار دلخواه خود را ثبت سفارش کرده و در اولین فرصت تحویل بگیرید.

اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک یکی از قدیمی ترین مواد شیمیایی پر استفاده است که به عنوان جوهر گوگرد نیز شناخته می شود. کارخانجات تولید اسید با خرید گورگرد و وارد کردن آن به فرآیندی شیمیایی، سولفوریک اسید تولید می کنند.

اسید سولفوریک اسید معدنی هست که در گاز خارج شده در آتشفشان وجود دارد.

کاربرد اصلی آن در تولید کودهای فسفاته است. از اسید سولفوریک برای تولید مواد منفجره، اسیدهای دیگر، رنگ، چسب، نگهدارنده چوب و باتری های خودرو استفاده می شود. سولفوریک اسید در تصفیه نفت، ترشی فلز، ذوب مس، آبکاری الکتریکی، فلزکاری و تولید ریون و فیلم استفاده می شود.

تاریخچه سولفوریک اسید H₂SO₄

به طور قطع می توان اسید سولفوریک را یکی از کاربردی ترین و با اهمیت ترین مواد شیمیایی موجود به شمار آورد. این ماده شیمیایی اولین بار از تقطیر مس سولفات و زاج سبز توسط جابر ابن حیان به وجود آمد.

همچنین در صنعت، خرید اسید سولفوریک را با نام های سولفات هیدروژن، اسید سولفین، روغن ویترول، جوهر گوگرد، هیدروژن سولفات و اسید باتری نیز می شناسند. این ماده شیمیایی که فرمول مولکولی آن (H2SO4) است، به شکل طبیعی در گاز های آتشفشانی یافت می شود. ساختار سولفوریک اسید شامل چهار اتم اکسیژن، دو اتم هیدروژن و یک اتم گوگرد است.

نحوه کار با اسید سولفوریک

نحوه کار این اسید به این صورت است که ابتدا مقدار مشخصی از این اسید را به مخزن نگهدارنده اضافه می کنیم و سپس بوسیله یک پمپ دیافراگمی که باید مقاومت بالایی در مقابل خورندگی داشته باشد به محل مورد نظر با دز مشخص تزریق می شود.

تماس با این ماده می تواند باعث تحریک شدید و سوختگی پوست و چشم ها گردد که آسیب چشم ها ممکن است به ضایعات چشمی و حتی نابینایی منجر گردد.

مشخصات اسید سولفوریک

سولفوریک اسید خالص در دمای 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) دارای وزن 1.830 است. این ماده شیمیایی در دمای 10.37 درجه سانتیگراد (50.7 درجه فارنهایت) یخ می زند. همچنین هنگامی که به سولفوریک اسید گرما داده شود، به آب و تری اکسید گوگرد تجزیه خواهد شد و مقادیری از آن نیز به صورت بخار خارج می شود تا هنگامی که غلظت این اسید به 98.3 درصد کاهش پیدا کند. این مخلوط از اسید سولفوریک و آب در دمای ثابت 338 درجه سانتیگراد (640 درجه فارنهایت) در فشار یک اتمسفر به نقطه ی جوش می رسد.

مشخصات فنی اسید سولفوریک:

نام ماده: سولفوریک اسید

نام انگلیسی: Sulfuric acid

فرمول مولکولی: H₂SO₄

دیگر نام های اسید سولفوریک: روغن ویتریول. اسید غوطه وری؛ روغن قهوه ای ویتریول؛ سولفوریک؛ غبار اسیدی؛ سولفات هیدروژن؛ اسید گوگرد؛ اسید سولفوریک؛ اسید سولفین؛ اسید باتری

مشخصات فنی اسید سولفوریک:

نام ماده: سولفوریک اسید

نام انگلیسی: Sulfuric acid

فرمول مولکولی: H₂SO₄

دیگر نام های اسید سولفوریک: روغن ویتریول. اسید غوطه وری؛ روغن قهوه ای ویتریول؛ سولفوریک؛ غبار اسیدی؛ سولفات هیدروژن؛ اسید گوگرد؛ اسید سولفوریک؛ اسید سولفین؛ اسید باتری

مشخصات فیزیکی اسید سولفوریک:

اسید سولفوریک مایعی شفاف، بی رنگ و روغنی است.

نقطه ذوب: 10.35 درجه سانتی گراد

نقطه جوش: 315-338 درجه سانتی گراد

چگالی بخار: 3.4

وزن مخصوص: 1.84

خواص شیمیایی

اسید سولفوریک بسیار واکنش پذیر و خورنده است. در آب و الکل اتیلیک محلول است. واکنش قوی آن ممکن است مواد آلی (کاغذ سبک یا سایر مواد قابل احتراق) را در صورت مخلوط شدن با یکدیگر مشتعل کند.

تولید اسید سولفوریک

به طور کلی فرآیند تولید اسید سولفوریک دارای چهار مرحله متوالی است که به شرح زیر می باشند:

 1. استخراج یا خرید گوگرد
 2. تبدیل گوگرد به دی اکسید گوگرد
 3. ساخت تری اکسید گوگرد از دی اکسید گوگرد
 4. تبدیل تری اکسید گوگرد به سولفوریک اسید

مصارف سولفوریک اسید

حدود 6% سولفوریک تولید شده در تولید رنگدانه ها و جوهر ها مصرف می شود. کاربرد اصلی جوهر گوگرد در تولید اسید فسفریک طی واکنش آن با خاک فسفات می باشد.

اکثر ترکیبات سولفاته با کمک سولفوریک اسید تولید می گردد. سولفات آلومینیوم از جمله مهم ترین سولفات ها می باشد که در تصفیه آب و کاغذ سازی اهمیت دارد. اسید سولفوریک محصول آلمان - ایرانی با مجوز از غذا و دارو می باشد.

کاربرد اسید سولفوریک:

سولفوریک اسید در زمینه‌های متعددی کاربرد دارد که به طور مختصر به بررسی آن ها می پردازیم:

سولفوریک اسید صنعتی:

سولفوریک اسید صنعتی یکی از قویترین اسیدهای تولید شده است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی از این محصول در زمینه پالایش مواد نفتی، تولید مواد شوینده و همچنین تولید اسید باتری استفاده می شود.

امروزه اسید سولفوریک کاربرد های بسیار زیادی در صنعت دارد که برخی از آنها شامل موارد ذیل است:

 • استفاده در فرایند های نیتروژن دار کردن
 • استفاده در تصفیه پساب ها
 • استفاده در صنعت کشاورزی به ویژه ساخت کود های شیمیایی
 • استفاده در فرایند استخراج فلزات
 • استفاده از آن در ساخت مواد منفجره
 • استفاده برای ساخت رنگدانه ها
 • استفاده در سنتز های شیمیایی

سولفوریک اسید خوراکی:

برخی از شرکت‌ های اروپایی از سولفوریک اسید رقیق شده به عنوان نگهدارنده و کنترل کننده PH استفاده می کنند. این نوع استفاده به جهت جلوگیری از رشد میکروب و باکتری های مضر انجام می شود. علاوه بر این سولفوریک اسید برای تولید خوراکی های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد.

سولفوریک اسید آزمایشگاهی:

اسید سولفوریک در بسیاری از آزمایشگاه ها به جهت تعیین میزان درصد آب اکسیژنه در محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده شیمیایی به دلیل قدرت پاک کنندگی بالایی که دارد، در شستشوی رسوب ظروف آزمایشگاهی به کار برده می شود.

دیگر کاربردهای سولفوریک اسید H₂SO₄

 • کودهای شیمیایی
 • تولید و فروش اسید فسفریک
 • کود سولفات آمونیم
 • استخراج فلزات
 • استخراج مس
 • استخراج سرب
 • صنایع فولاد و آهن
 • تصفیه روغن موتور
 • تولید شوینده
 • تولید دارو
 • تولید حشره کش
 • کاربرد در واکنش ها و فرایند های شیمیایی
 • تولید کود های شیمیایی
 • سنتز های شیمیایی
 • تصفیه پساب ها
 • فرایند های نیتروژن دار کردن
 • تولید مواد منفجره مانند TNT و نیتروگلیسیرین
 • به عنوان محلول الکترولیت در باطری های سربی

اثرات و خطرات اسید سولفوریک

خطرات سولفوریک اسید

اسید سولفوریک یک ماده شیمیایی خورنده است و می تواند به شدت پوست و چشم را بسوزاند. ممکن است باعث سوختگی درجه سه و کوری در تماس شود. قرار گرفتن در معرض غبار اسید سولفوریک می تواند چشم ها، بینی، گلو و ریه ها را تحریک کند و در سطوح بالاتر می تواند باعث تجمع مایع در ریه ها (ادم ریوی) شود. مبتلایان به آسم به ویژه به تحریک ریوی حساس هستند. مواجهه مکرر ممکن است باعث آسیب دائمی به ریه ها و دندان ها شود. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، «مواجهه شغلی با مه‌های اسید معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک» را به عنوان سرطان‌زا برای انسان طبقه‌بندی کرده است.

اسید سولفوریک در بدن

اگر در هوای آلوده تنفس کنیم، اسید سولفوریک وارد بدن می شود. در حالی که از طریق پوست جذب نمی شود، تماس پوست با غلظت های قوی ممکن است باعث سوختگی جدی شود.

قرار گرفتن در معرض بیماری

مصرف کنندگان به احتمال زیاد هنگام استفاده از محصولات حاوی این ماده (مثلاً برخی از محصولات تمیز کننده یا باتری ماشین) در معرض اسید سولفوریک قرار می گیرند. کارگران در صنایعی که از اسید سولفوریک استفاده یا تولید می کنند در معرض خطر قرار گرفتن در معرض قرار دارند. مصرف کنندگان همچنین می توانند با قرار گرفتن در معرض هوای آلوده به انتشار دی اکسید گوگرد در معرض اسید سولفوریک قرار بگیرند.

ویژگی های اسید سولفوریک

 • هزینه پایین نگه داری و انتقال آن
 • امادگی برای تشکیل سولفات های آلی
 • مطابقت با فرایند های اسیدی و خنثی سازی
 • دارا بودن نقطه جوش بالا و در نتیجه امکان کار با آن در دماهای بالا

خرید و فروش اسید سولفوریک:

اسید سولفوریک به عنوان اسید معدنی قوی شناخته شده و لقب سلطان اسید ها را به خود اختصاص داده است. به دلیل کاربرد فراوانی که این ماده شیمیایی در صنایع مختلف دارد، روز به روز بازار خرید و فروش اسید سولفوریک پر رونق تر می شود. این بازار به حدی گسترده شده است که تولید سولفوریک اسید توسط یک کشور به معنای قدرت آن جامعه در بخش صنعت در نظر گرفته می شود. شرکت نیکوشیمی نیز در بازار ایران به عرضه ی این محصول با خلوص مختلف پرداخته است. پس در صورت وجود هرگونه ابهام یا سوال پیرامون سولفوریک اسید می توانید از کارشناسان شرکت نیکوشیمی راهنمایی دریافت نمایید.

قیمت عمده اسید سولفوریک:

به طور کلی سولفوریک اسید با سه خلوص متفاوت تولید می شود که هر کدام دارای فرآیند تولید متفاوتی و در تعیین قیمت اسید سولفوریک تاثیر گذار است. خلوص سولفوریک اسید به شرح زیر می باشد:

 • ۹۸ درصد
 • ۵۰ درصد
 • ۳۵ درصد

در نهایت می‌توان گفت که قیمت خرید عمده اسید سولفوریک با توجه به خلوص آن متغیر است. پس لازم است برای خرید و فروش اسید سولفوریک و اطلاع از قیمت دقیق آن با کارشناسان شرکت نیکوشیمی تماس حاصل نمایید.

اسید سولفوریک با قیمت ارزان

جهت استعلام قیمت اسید سولفوریک با کارشناسان شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید.

جهت دریافت قیمت اسید سولفوریک یا خرید اسید سولفوریک با شرکت نیکوشیمی تماس بگیرید.

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

1

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

مهدی

با سپاس از نیکوشیمی، اگر امکانش بود تصویر یا شکل مولکولی سولفوریک اسید را هم به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵
کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱
استون لاک چیست؟

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵