نیکوشیمی>وبلاگ>مواد شیمیایی>از مصارف و کاربرد اسید نیتریک ؟
مواد شیمیایی4610
۱۴۰۱/۱۰/۱۵
از مصارف و کاربرد اسید نیتریک ؟

از مصارف و کاربرد اسید نیتریک ؟

از مصارف و کاربرد اسید نیتریک در کشاورزی چه می‌دانید؟

اسید نیتریک ((HNO3 از جمله مهمترین اسیدهای معدنی محسوب می‌شود. این اسید یکی از مواد خام شیمیایی است که به طور گسترده در جهان تولید می‌شود و از اجزای اصلی کودها نیز به شمار می‌آید. به عقیده تحلیل گران فورچون بیزینس اینسایتس، طی دهه‌های آینده تقاضا برای اسید نیتریک رشد روزافزونی خواهد داشت.

این مایع بی‌رنگ با بوی بسیار تند، خواص خورندگی بالایی داشته و از نظر شیمیایی بسیار فعال بوده و محلولی است که قادر به انحلال طلا و پلاتین دارد.

اسید نیتریک را می‌توان برای مدت طولانی نگهداری کرد و هنگامی که در معرض دما قرار می‌گیرد، به دلیل تجزیه خود به خود به اکسیدهای نیتروژن و آب، زرد رنگ می‌شود. این اسید با مواد متعدد واکنش نشان می‌دهد و در صورت انحلال در آب موجب تولید گرما می‌شود. بخش قابل توجهی از واکنش‌های مربوط به آن حتی انفجاری هستند.

اسید نیتریک چیست؟

اسید نیتریک و نیز نمک‌های آن اکسید کننده‌های قوی محسوب می‌شوند که در صورت واکنش با فلزات منجر به آزادشدن هیدروژن می‌شود. لازم به ذکر است که فلزات غیرفعال و برخی غیرفلزات مانند گوگرد، فسفر و کربن به شکل گرافیت نیز با این اسید واکنش می‌دهند که در مورد اول به اسید و در مورد دوم به اکسید تبدیل می‌شود.

اسید نیتریک غلیظ برای سلامتی بسیار خطرناک است. در تماس با پوست باعث سوختگی شدید و حتی نکروز می‌شود. استنشاق بخار آن، موجب آسیب به دستگاه تنفسی و تورم و ذات‌الریه می‌شود. از طرف دیگر مصرف تصادفی این مایع می‌تواند به دلیل سوراخ شدن دیواره معده یا روده منجر به مرگ شود.

کاربرد اسید نیتریک:

خنثی شدن اسید نیتریک با آمونیاک منجر به تشکیل نیترات آمونیوم می‌شود که مهمترین جزء کودهای معدنی مورد استفاده در سراسر جهان به شمار می‌آید. علاوه بر این، HNO3 را می‌توان برای اسیدی شدن خاک در باغبانی نیز به کار برد.

در صنایع شیمیایی، این اسید پیش‌ساز ترکیبات نیتروژن آلی مانند نیتروبنزن‌ها است. هنگامی که با ترکیبات معطر ترکیب می‌شود، موادی به دست می‌آید که برای ساختن مواد منفجره مانند تی.ان.تی (TNT) و نیتروگلیسیرین استفاده می‌شود.

از مهمترین کاربرد اسید نیتریک سوخت موشک است. برای این منظور مخلوطی از اسید نیتریک، تتروکسید دی نیتروژن و پراکسید هیدروژن که به نام اسید نیتریک بخاردار قرمز نیز شناخته می‌شود، تهیه می‌شود.

پتانسیل اسید نیتریک برای تولید پلاستیک نیز قابل توجه است. از طریق اکسیداسیون آن اسید آدیپیک تولید می‌شود که بیشتر برای تولید الیاف مصنوعی مانند نایلون استفاده به کار می‌رود.

سایر کاربردهای اسید نیتریک که کمتر محبوب هستند عبارتند از:

 • تولید رنگ‌ها و لاک‌های آلی؛
 • صنعت داروسازی؛
 • تولید قارچ‌کش؛
 • تمیز کردن و حکاکی سطوح فلزی؛
 • پالایش فلزات گرانبها برای صنعت جواهرات؛
 • پیری مصنوعی چوب (artificial ageing of wood)؛
 • تولید محصولات پاک کننده خانگی
 • کمک به از بین بردن زگیل در شکل خالص خود
 • به عنوان عامل تغلیظ در الکتروشیمی

ویژگی‌های فیزیکی اسیدنیتریک:

 • جرم مولی اسید نیتریک: 63.01 گرم بر مول
 • چگالی: 1.51 گرم بر سانتی متر مکعب
 • رنگ: بی رنگ تا زرد (برحسب غلظت، بی‌رنگ، زرد یا قرمز هستند)
 • بو: بوی اسیدی قوی
 • نقطه جوش: 83 درجه سانتی گراد
 • نقطه ذوب: 42- درجه سانتیگراد

ویژگی‌های شیمیایی اسیدنیتریک:

اسید نیتریک، اسیدی قوی و مونوپروتیک است که کاغذ تورنسل آبی را به قرمز تبدیل می‌کند. برخی از واکنش‌های شیمیایی مهم اسید نیتریک به صورت زیر است:

 • تجزیه: اسید نیتریک به راحتی به دی اکسید نیتروژن تجزیه می‌شود. از بی‌رنگ به زرد و قهوه‌ای تبدیل می‌شود.
 • بی‌کربنات سدیم اسید نیتریک را خنثی می‌کند. در واقع خنثی‌سازی یک بخش از اسید نیتریک به یک قسمت بی‌کربنات سدیم نیاز دارد.

اسید نیتریک چگونه به دست می‌آید؟

اسید نیتریک را می‌توان با واکنش دی اکسید نیتروژن با آب به دست آورد. برای مقاصد تجاری، روش اصلی تولید، فرآیند استوالد است که در واقع، اکسیداسیون کاتالیزوری آمونیاک به اکسید نیتریک است که با استفاده از برج‌های جذب ویژه، اسید HNO3 غلیظ تولید می‌کند. برای خرید، غلظت 65-68٪ مطلوب‌ترین غلظت به شمار می‌آید.

در شرایط آزمایشگاهی، روش تولید جایگزین، واکنش نیترات پتاسیم با اسید سولفوریک برای تولید اسید نیتریک خالص است.

ساختار مولکول‌های اسید نیتریک:

مولکول‌های اسید نیتریک دارای 3 اتم اکسیژن، 1 اتم نیتروژن و 1 اتم هیدروژن هستند. در مولکول‌های این اسید، یکی از اتم‌های اکسیژن با اتم نیتروژن مرکزی پیوند مضاعف دارد. یکی دیگر از اتم‌های اکسیژن با اتم نیتروژن مرکزی و همچنین به اتم هیدروژن متصل است. آخرین اتم اکسیژن در مولکول اسید نیتریک دارای بار 1- است و به صورت مجزا به اتم نیتروژن مرکزی پیوند دارد. از آنجایی که اتم نیتروژن در مرکز مولکول در چهار پیوند کووالانسی (با 3 اتم اکسیژن) شرکت می‌کند، دارای بار 1+ است. بنابراین، بار خالص مولکول اسید نیتریک صفر است.

قیمت اسید نیتریک یک لیتری - فروش اسید نیتریک در تهران - اسید نیتریک خلوص 65% - شرکت اسید نیتریک - قیمت آنلاین اسید نیتریک - قیمت اسید نیتریک در بورس - قیمت اسید نیتریک دکتر مجللی - قیمت اسید نیتریک ۲۰ لیتری - اسید نیتریک مرک - خرید آنلاین اسید نیتریک - خرید اینترنتی اسید نیتریک

چه چیزی اسید نیتریک را خنثی می‌کند؟

بی کربنات سدیم اسید نیتریک را خنثی می‌کند. بنابراین، خنثی کردن یک قسمت از اسید نیتریک به یک قسمت بی کربنات سدیم نیاز دارد.

اسید نیتریک شرکت نیکوشیمی:

اسید نیتریک عامل اکسیدکننده قوی حاوی اتم‌های هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن است که توسط اکسیداسیون کاتالیزوری آمونیاک تولید می‌شود. اسید نیتریک معرف شیمیایی بسیار مفید در آزمایشگاه‌‌ها و در ساخت مواد منفجره و کودها است و با pH تقریبا 3.01، اسیدی قوی محسوب می‌شود و درجه یونیزاسیون آن بیش از 30 درصد است.

سایت نیکوشیمی با بهره‌گیری از همکاران کارآمد در ارائه خدمات مطلوب در زمینه تامین مواد شیمیایی و اسانس در ایران، سالهاست که با استفاده از تجارب در اختیار خود و با تأمین به موقع و با کیفیت و قیمت مناسب زمینه رضایت کامل مشتریان خود را فراهم نموده است.

سایت نیکوشیمی با بکارگیری علم روز و همکاران مجرب خود، در حال حاضر به عنوان شرکتی پیشتاز و نوآور در صنعت ایران مطرح است و از آن می‌توان به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکت‌های تامین کننده مواد شیمیایی و اسانس در ایران نام برد.

بخش مدیریت محصول ما دائماً در حال تحقیق در مورد محصولات جدید است، جدیدترین و بهترین‎ها را به پیشنهادات خود اضافه می‎کند و نیازهای مشتریان خود را برآورده می‎کند.

جهت استعلام قیمت اسید نیتریک با کارشناسان فروش شرکت نیکوشیمی در ارتباط باشید

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵
کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱
استون لاک چیست؟

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵