مواد شیمیایی1850
۱۴۰۱/۸/۲۳
آب ژاول

آب ژاول

هنگام خرید آب ژاول به چه نکاتی باید توجه کنیم:

هیپو کلریت سدیم (NaOCl) یا آب ژاول، ماده شیمیایی رایجی است که برای گندزدایی و ضد عفونی استفاده می‌شود. این ماده شیمیایی در صنایع مختلف، نظافت محیط مسکونی و موارد دیگر کاربرد دارد. مثلا در تصفیه آب و یا فاضلاب استفاده می‌شود. به این ماده شیمیایی، مایع سفید کننده و یا وایتکس نیز می‌گویند.

نیکو شیمی ‌یکی از معتبرترین مراکزی است که به فروش این ماده شیمیایی اقدام کرده است. در ادامه مقاله با این ماده شیمیایی به طور کامل آشنا شده تا به راحتی بتوانید خرید این ماده شیمیایی را انجام دهید.

آب ژاول چیست؟

نام شیمیایی آب ژاول، هیپوکلریت سدیم است. این ماده شیمیایی تقریبا زرد رنگ بوده و خاصیت گندزدایی، سفیدکنندگی و از بین ‌برنده بو را دارد. اگر 10 تا 16 درصد از هیپوکلریت سدیم را به آب اضافه کنید، می‌توانید به این ماده شیمیایی دست پیدا کنید.

این ماده شیمیایی با نام‌های دیگری چون مایع سفید کننده، آنتی فرمین، اکسید کلراید سدیم، کلر مایع و وایتکس شناخته می‌شود. فرمول مولکولی این ماده شیمیایی، NaOCl بوده و جرم مولی برابر با 74.442 g/mol را دارد.

طبق تحقیقات انجام شده دمای ذوب این ماده شیمیایی، ۱۸ درجه سلسیوس (۶۴ درجه فارنهایت؛ ۲۹۱ کلوین) و دمای جوش آن برابر با ۱۰۱ درجه سلسیوس (۲۱۴ درجه فارنهایت؛ ۳۷۴ کلوین) است. با داشتن چگالی 1.11 g/cm3، انحلال‌ پذیری آن در آب 29.3 g/100mL (0 °C) بیان شده است.

نخستین بار اکسید کلراید سدیم در سال 1758 توسط برتولت در پاریس شناسایی شد. پس از اینکه برتولت این ماده شیمیایی را شناسایی کرد و با خواص آن آشنا شد، برتولت و افرادی دیگر روش‌های مختلفی برای تولید آن ارائه کردند.

ویژگی های آب ژاول:

این ماده شیمیایی به دلیل ماهیت ویژه ای که دارد، برای مثال چگالی، جرم مولی، دمای ذوب، دمای جوش، انحلال پذیری در آب و ... ویژگی‌های بسیاری را شامل می‌شود. وجود این ویژگی‌ها، استفاده از آن را در مکان‌های مختلف امکان پذیر نموده است. در ادامه با مهم ترین ویژگی‌های کلر مایع آشنا می‌شوید.

کلر مایع در تماس با حرارت و نور ناپایدار است. منظور از ناپایدار بودن این است که سریعا از بین می‌رود. به اصطلاح عامیانه در مقابل نور خورشید تبخیر می‌شود. این ویژگی باعث شده آن را در ظروف مات و در بسته نگهداری کنند.

خاصیت اکسید کنندگی این مایع سفید کننده، بسیار بالا است و در صورتی که حتی قطره ای از آن روی پوست بریزد، باعث سوزش می‌شود. بنابراین هنگام استفاده باید دقت زیادی داشته باشید.

قدرت خورندگی آنتی فرمین نیز بسیار بالا است. به همین دلیل نباید به مدت طولانی با سطوح فلزی برخورد داشته باشد. همچنین تماس آنتی فرمین با پارچه‌های چرمی، ابریشمی ‌و پشمی، پارچه‌ها را از بین می‌برد.

آنتی فرمین خود قدرت زیادی دارد و در صورتی که آن را با سایر مواد شیمیایی ترکیب کنید، بسیار خطرناک می‌شود. مثلا ترکیب آنتی فرمین با آمونیاک تولید گاز کلرامین، نیتروژن و ماده قابل انفجار می‌کند که بسیار سمی ‌است. به همین دلیل این ماده شیمیایی را مستقیما وارد چاه فاضلاب نکنید.

یا ترکیب آنتی فرمین با متانول، باعث ایجاد انفجار می‌شود. در واقع فرآورده، ماده ای منفجره است. همچنین ترکیب این ماده شیمیایی با جوهر نمک بسیار خطرناک بوده و فرد را دچار مسمومیت می‌کند. حتی اگر نیاز به ترکیب این ماده با ماده ای دیگر بود، باید در محیط آزمایشگاه انجام شود.

به دلیل گازی که در هنگام استفاده از اکسید کلراید سدیم متصاعد می‌شود، استفاده از آن در محیط بسته ممنوع است. این گاز در سیستم تنفسی اختلال ایجاد می‌کند و حتی اگر زیاد باشد، ممکن است باعث خفگی و مرگ شود.

اکسید کلراید سدیم قدرت ضدعفونی‌کنندگی، رفع بو، سفیدکنندگی و سم زدایی را نیز دارد.

کاربرد آب ژاول:

ویژگی‌های مختلفی که برای آب ژاول ذکر گردید، استفاده از آن را برای مکان‌های مختلف امکان پذیر کرده است. در ادامه با این کاربرد‌ها آشنا می‌شوید.

مهم ترین کاربرد این ماده شیمیایی، ضدعفونی سطوح است. به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارد، با ضد عفونی کردن، قارچ، باکتری و ویروس از بین می‌رود. با این ویژگی، در تصفیه آب و فاضلاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیفیت پساب‌های صنعتی و بهداشتی با استفاده از اکسید کلراید سدیم افرایش می‌یابد.

در تصفیه خانه‌های فاضلاب و کارخانجات، بوی بدی وجود دارد. رفع این بوی بد، چالشی برای افراد ایجاد کرده است که با هیپوکلریت سدیم قابل حل است.

از آب ژاول در مصارف خانگی نیز استفاده می‌شود. دلیل این کاربرد نیز خاصیت لکه بری و سفید کنندگی آن است. از بین بردن لک‌های سطح کاشی و سرامیک با این ماده شیمیایی به خوبی امکان پذیر است. اما توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این ماده شیمیایی در و پنجره‌ها را باز گذاشته و از دستکش و ماسک استفاده کنید.

این خاصیت سفیدکنندگی و رنگ بری، استفاده از آن را در کارخانجات پارچه بافی، نساجی و همچنین تولید کاغذ امکان پذیر کرده است.

از دیگر ویژگی‌های مایع سفید کننده، قدرت سم زدایی آن است. با بهره گیری از قدرت سم زدایی، این مایع سفید کننده را در صنایع فلزی استفاده می‌کنند. مثلا سم زدایی حمام‌های سیناور با استفاده از این ماده شیمیایی امکان پذیر است.

اکسید کلراید سدیم در صنعت داروسازی و همچنین صنعت تولید رنگ و آهک نیز کاربرد زیادی دارد.

در محیط‌های بزرگ و صنعتی از هیپوکلریت سدیم به طور گسترده استفاده می‌شود. قدرت بالای خورندگی، اکسید کنندگی و تولید گازهای سمی، باعث شده از این ماده شیمیایی تنها به کمک پکیج تزریق مواد شیمیایی استفاده کنند.

مخزن، میکسر و دوزینگ پمپ و اتصالات در کنار یکدیگر قرار گرفته‌ و پکیج تزریق مواد شیمیایی را تشکیل داده‌اند. این پکیج، اکسید کلراید سدیم را به مکان مورد نظر تزریق می‌کند.

هیپوکلریت سدیم چیست؟ مشخصات آب ژاول - تفاوت آب ژاول با وایتکس - خرید آب ژاول - فروش آب ژاول - آب ژاول 20 لیتری - آب ژاول بشکه - خرید اینترنتی آب ژاول - آب ژاول مجللی - آب ژاول مرک آلمان - آب ژاول آزمایشگاهی

آب ژاول شرکت نیکوشیمی:

خرید آب ژاول، یک پروسه مهم است که باید از مکان مناسب انجام شود. در بین فروشندگان مواد شیمیایی، نیکو شیمی ‌به عنوان برجسته ترین تامین کننده مواد شیمیایی در سطح کشور شناخته شده است. شما می‌توانید باکیفیت‌ ترین آب ژاول را از این مجموعه با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

قابل ذکر است که ارسال به تمام شهر‌ها انجام می‌شود. یعنی شما در هر شهری که باشید، می‌توانید به سایت نیکو شیمی ‌مراجعه کرده، ثبت سفارش کنید و محصول را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

استاندارد NFPA

استاندارد NFPA

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به توسعه و ترویج کدها و استانداردهای مربوط به ایمنی آتش نشانی و حفاظت از جان و مال در برابر حریق می‌پردازد. استانداردهای NFPA در سراسر جهان به عنوان مرجعی معتبر در زمینه ایمنی و پیشگیری از حریق شناخته می‌شوند.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
زاج سفید چیست؟

زاج سفید چیست؟

ترکیبی شیمیایی متشکل از سنگ زاج است. زاج سفید و سنگ آن حاوی دو نوع نمک است که عبارتند از پتاسیم و سولفات آلومینیوم هیدراته که به نام های زیادی از جمله آلوم قلب و زاج مبادله ای نامیده می شود.از زاج استفاده های زیادی از جمله زیبایی، پزشکی و درمانی دارد.

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۷
کود اوره چیست؟

کود اوره چیست؟

کود اوره یکی از قدیمی ترین کودهای کشاورزی است که برای اصلاح خاک استفاده می شود، ارزان ترین نوع کود است و جزو کودهای نیتروژنی تولیدی طبقه بندی می شود. یکی از فواید فراوان کود اوره برای گیاهان این است که برای تولید غذا ضروری است، اوره از نظر شکل شبیه دانه های...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۲/۵
کافئین چیست؟

کافئین چیست؟

کافئین به عنوان محرک و یکی از مواد مورد استفاده در داروها شناخته می شود، زیرا نوشیدن آن به هوشیاری کمک می کند، خستگی را از بین می برد و سطح تمرکز را بالا می برد و اگرچه در خوب یا بد بودن کافئین تردید وجود دارد. با این حال، مصرف زیاد آن ممکن است باعث...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۱۱/۱
استون لاک چیست؟

استون لاک چیست؟

استون یک مایع بی‌رنگ، فرار و قابل اشتعال است که از پروپان مشتق شده و در بسیاری از اقلام مانند پاک کننده لاک ناخن، رقیق کننده‌های رنگ و برخی محصولات پاک کننده یافت می‌شود. استون لاک یک حلال موثر برای پاک کردن لاک ناخن است زیرا ...

مواد شیمیایی
۱۴۰۲/۷/۱۵