نیکوشیمی>وبلاگ>جیوه>معرفی و کاربرد جیوه
جیوه31720
۱۴۰۰/۷/۱۴
معرفی و کاربرد جیوه

معرفی و کاربرد جیوه

معرفی و کاربرد جیوه :

جیوه، یک عنصر شیمیایی با نماد Hg و عدد اتمی ۸۰ است. عنصری نادر که در پوسته زمین یافت می‌شود. جیوه از دوران باستان تاکنون در میان مردم شناخته شده است و از آن در زمینه‌های معتددی استفاده می‌شود. جیوه مانند برم، فلزی است که در شرایط استاندارد دما و فشار، به صورت مایع وجود دارد. حال برای آشنایی بیشتر با این عنصر از عناصر جدول تناوبی و معرفی و کاربرد جیوه ما را تا انتها همراهی کنید.

مشخصات جیوه

جیوه یا سیماب فلزی سنگین، مات و درخشان، با رنگ نقره‌‌ای است. این فلز رسانایی گرمایی خوبی ندارد اما هادی خوبی برای انتقال الکتریسیته است. نقطه ذوب پایینی دارد و به راحتی ذوب می‌شود. ضریب کشش سطحی جیوه منفی است و این عنصر جیوه با وجود مایع بودن، خیس کننده نیست. به عبارت دیگر جیوه در لوله‌های مویین به صورت محدب و برخلاف آب قرار می‌گیرد و هیچ گاه درون مواد جذب نمی‌شود و مانند جدا شدن آب از سطح بدن اردک از روی مواد می‌لغزد.

کاربرد جیوه:

بیشترین کاربرد جیوه، در ساختن مواد شیمیایی صنعتی، وسایل برقی و الکترونیکی است. همچنین از آن در دماسنج‌های مخصوصا برای دما و حرارت‌های بالا استفاده می‌شود. فولمینات جیوه ترکیبی است که به عنوان چاشنی در مواد انفجاری استفاده می‌شود. از سولفید جیوه، به عنوان رنگدانه باکیفیت برای رنگ سازی استفاده می‌گردد. می‌توان گفت: این فلز مایع کاربرد‌های فراوانی دارد که برای بیان برخی از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در فشارسنج و پمپ‌های انتشار و طیف گسترده‌‌ای از وسایل آزمایشگاهی
  • به راحتی با طلا آلگام تولید می‌کند، به همین علت برای تهیه طلا از سنگ معدن، از آن استفاده می‌شود.
  • حشره کش‌ها، سویچ‌های جیوه‌‌ای، داروهای دندان، باتری‌ها
  • از جیوه گازی در لامپ‌های بخار و تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.

انواع جیوه:

جیوه در انواع گوناگونی یافت می‌شود، اما تعدادی از این گونه‌ها کمیاب هستند. برخی انواع جیوه با ویژگی‌های شگرفشان شامل موارد زیر می‌شود:

جیوه قرمز

یکی از گونه‌های جیوه است، مایعی قرمز رنگ با خاصیت انفجاری و تخریب کنندگی است. در حقیقت یکی از ایزوتوپ‌های جیوه است که تحت عنوان یک منبع نوترونی برای ساخت بمب اتم کاربرد دارد. جیوه قرمز، به عنوان محرک همجوشی هسته‌‌ای عمل می‌کند، که موجب آزاد شدن انرژی زیادی می‌شود.

جیوه خفاش

این نوع جیوه در غار‌هایی که خفاش‌ها زندگی می‌کنند یافت می‌شود. تصورات و شایعات نادرستی در مورد آن، مبنی بر اثر شفا بخشی جیوه خفاش وجود دارد. به همین علت در فضاهای مجازی با قیمت گزافی خرید و فروش می‌شود.

جیوه شاقول

شاقول وسیله‌‌ای به شکل مخروط است که به یک طناب متصل است. در گذشته به عنوان گنج یاب مورد استفاده قرار می‌گرفت. جیوه شاقول یکی از اختراعات بشر برای کشف گنج بوده است. برای استفاده از این وسیله باید جیوه را در محفظه مخروطی قرار داد و سپس به واسطه حرکت، مخروط تحت تاثیر نیروی مغناطیسی فلزات فلزات مدفون در زمین قرار می‌گیرد و می‌توان محل گنج را یافت.

جیوه نقره ای

نوعی دیگر از این فلز است که در قدیم ارزش زیادی داشته، زیرا کیمیاگران معتقد بودند که این فلز مایع می‌تواند به طلا تبدیل شود. اما اکنون با پیشرفت علم ثابت شده که این باور نادرست است و تنها با بمباران نوترونی می‌توان بسیار سخت و ناکار آمد جیوه نقره‌‌ای را به طلا تبدیل کرد. می‌توان گفت این واکنش غیر ممکن است، زیرا بسیار زمان بر بوده و عمر هیچ دانشمندی به آن کفاف نمی‌دهد.

جیوه را از کجا بخریم؟

در بازار ایران جیوه به صورت گرید و برند‌های مختلف یافت می‌شود. این فلز در گرید‌های صنعتی، دارویی، پزشکی و آزمایشگاهی موجود است.

نتیجه گیری:

همان طور که بیان کردیم جیوه کاربرد‌های فراوانی دارد. شرکت نیکوشیمی یکی از شرکت‌های معدود و معتبر است که در زمینه عرضه اقلام شیمیایی آزمایشگاهی، انواع اسانس‌ها، وسایل و تجهیزات آزماشگاهی فعالیت می‌کند. کارکنان شرکت نیکوشیمی پاسخگوی سوالات متداول مشتریان خود هستند. برای خرید و مشاهده طیف گسترده محصولات شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی می‌توانید به سایت شرکت نیکوشیمی مراجعه و با مشاوره خریدی مطمئن و تضمین شده داشته باشید.

09126724265

09196030122

02133727494

شرکت نیکوشیمی

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

جیوه نقره‌ای چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

جیوه نقره‌ای چیست و در کجاها کاربرد دارد؟

شرکت نیکوشیمی بزرگترین نمایندگی فروش جیوه نقره ای در ایران میباشد . خرید جیوه نقره ای - جیوه نقره ای چیست - خواص جیوه نقره ای - جیوه دستگاه ردیاب - جیوه شاقول - انواع جیوه - جیوه نقره ای اصل - جیوه نقره ای گرمی چند - جیوه نقره ای گرمی چنده - جیوه نقره ایی - خرید جیوه نقره ای المانی - قیمت جیوه نقره ای خفاش

جیوه
۱۴۰۲/۳/۱۱
جیوه قرمز چیست؟ در چرخ خیاطی و چه وسایلی وجود دارد؟

جیوه قرمز چیست؟ در چرخ خیاطی و چه وسایلی وجود دارد؟

جیوه چرخ خیاطی - جیوه چرخ خیاطی مارشال - جیوه چرخ خیاطی کجاست - جیوه چرخ خیاطی قدیمی - جیوه در چرخ خیاطی - خریدار جیوه قرمز خیاطی -

جیوه
۱۴۰۱/۱۲/۲
جیوه قرمز در چرخ خیاطی قدیمی؛ آیا حقیقت دارد؟

جیوه قرمز در چرخ خیاطی قدیمی؛ آیا حقیقت دارد؟

جیوه قرمز چیست - جیوه قرمز در چه وسایلی است - حکم خرید و فروش جیوه قرمز - جیوه قرمز در چرخ خیاطی - جیوه قرمز در تلویزیون قدیمی - نحوه تشخیص جیوه قرمز - فیلم جیوه در چرخ خیاطی -

جیوه
۱۴۰۱/۱۱/۲۴
جیوه نقره ای اصل

جیوه نقره ای اصل

در این مقاله به توضیح در مورد جیوه چیست، انواع جیوه و خواص آن پرداخته شده است. نمایندگی بزرگ جیوه در ایران و جیوه اصل آلمان همگی در نیکوشیمی به فروش می رسد. ساخت جیوه در خانه - جیوه فلز است؟ - لیست قیمت جیوه - قیمت جیوه 100 گرمی - جیوه شرکت نیکوشیمی

جیوه
۱۴۰۱/۲/۲۰
معرفی و کاربرد جیوه

معرفی و کاربرد جیوه

شرکت نیکوشیمی بزرگترین نمایندگی فروش جیوه نقره ای با کیفیت عالی و قیمت محصول کشور آلمان میباشد . قیمت جیوه در ایران - روش تشخیص جیوه اصل - قیمت جیوه 100 گرمی - خرید اینترنتی جیوه - قیمت جیوه در بازار - مراکز فروش جیوه در تهران - واردات جیوه -تست چگالی جیوه نقره ای - قیمت جیوه 100 گرمی المانی -

جیوه
۱۴۰۰/۷/۱۴