۱۴۰۰/۳/۱
واردات اسانس

واردات اسانس

درباره اسانس های خوراکی بیشتر بدانیم :

اسانس كه در زبان فرانسه Huile essentielle نوشته مي‌شود و به معناي روغن فرار است، در اصل از گياهان دارويي و خوراكي بدست مي‌آيد كه اگر در دماي معمولي در معرض هوا قرار بگيرد، تبخير مي‌شود. به همين دليل به آن روغن فرار مي‌گويند. به منظور جلوگيري از تبخير اين جوهره گياهي كه خواص دارويي – درماني و كاربردهاي صنعتي – شيميايي و خوراكي دارد، آن را با روغن مخلوط كرده و در ظروف درب‌دار نگه‌داري مي‌كنند. اسانس‌ها كاربردهاي گوناگون دارند كه در ساخت مواد آرايشي، عطرها، صابون‌ها، خوشبو كننده‌ها و ساير محصولات مورد استفاده قرار مي‌گيرند ولي آنچه مد نظر ما در اين مقاله است، اسانس‌هاي خوراكي يا طعم‌دهنده خوراكي است كه قصد داريم شرحي پيرامون آن ارائه دهيم. بنابراين تا پايان اين مقاله ما را همراهي كنيد.

توضیح اسانس :

اسانس، عصاره مايع حاصل از قسمت‌هاي مختلف گياه شامل ترکیبات شیمیایی سنگین، فرار و چرب است كه به روش تقطير، خراش يا تيغ‌ زدن، استخراج به وسيله حلال، استخراج به وسيله آنزيم‌هاي هيدروليز و تجزيه‌كننده و استخراج با دي‌اكسيدكربن بدست مي‌آيد.

در توضيح اسانس بايد گفت اين ماده داراي تركيبات پيچيده‌اي است و در بيش از 2000 گونه گياهي يافت مي‌شود. اسانس‌ها مي‌توانند نتيجه تغييرات سلولي، تجزيه لايه‌هاي رزيني ديواره سلولي و هيدروليز گياه باشند. بسته به اينكه اسانس از كدام قسمت گياه و به چه طريق آزاد شده باشد، تركيبات متعدد و كارآيي‌هاي متفاوت دارد. مثلاً گل سرخ از ناحيه گلبرگ‌هايش اسانس آزاد مي‌كند، دارچين از پوست و تيره نعنائيان از قسمت برگ‌ها.

اسانس‎ها به عنوان طعم‌دهنده به مواد غذایی اضافه می‌شوند تا طعم و عطر خوراكي‎ها را افزایش دهند. گاهي نيز به عنوان رنگ خوراكي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اسانس مي‌تواند از روغن‌هاي طبيعي بادام و ليمو، زنجبيل و ميوه‌هاي تازه بدست آيد يا به روش صنعتي و مواد شيميايي آلي مصنوعي تهيه شود.

اهمیت اسانس در زندگی و کاربرد های آن :

اسانس به انگليسي essence , flavoring نوشته مي‌شود ولي مفهوم آن همانند زبان فرانسه، همان روغن فرار است كه از مهم‌ترين اجزاي گياهان است و از قسمت‌هاي مختلف گياه بدست مي‌آيد و شرايط تهيه آن متفاوت است و كاربردهاي متفاوتي نيز دارد.

اسانس‌ها مي‌توانند در صنعت داروسازي، تهيه عطر و خوشبو كننده براي محيط و رايحه درماني، تهيه محصولات آرايشي، طعم‌دهنده به نوشيدني‌ها و خوراكي‌ها مورد استفاده قرار گيرند.

در زندگي مدرن، نقش اسانس آنقدر پر رنگ است كه ما نمي‌توانيم كيك، بستني، بيسكوئيت، نوشابه، آب‌ميوه و يا ساير خوراكي‌ها را بدون اسانس تصور كنيم. آنها همچنين مي‌توانند به منظور درمان عفونت، تشنج، استرس، تورم و التهاب، دفع خلط، درمان قارچ و باكتري، از بين‌بردن دردها و خارش مو به كار روند. هيچ محصول آرايشي يا عطر و اودكلن هم نمي‌تواند بدون اسانس توليد شده و جلب توجه كند. بنابراين بدون اينكه توجه كنيم، در همه جنبه‌هاي زندگي تحت تأثير اسانس و خواص بي‌شمار آن هستيم.

از آن‌جايي كه اسانس‌ها در تركيب با هوا اكسيد مي‌شوند و بسياري از خواص خود را از دست مي‌دهند، بايد در ظروف تيره، به دور از نور و در جاي خشك و خنك نگه‌داري شوند. اسانس‌ها در حالت عادي بي‌رنگ هستند، بنابراين هنگامي كه تيره مي‌گردند، به معناي آن است كه اكسيده شده و بسياري از خواص خود را از دست داده‌اند.

ویژگی های اسانس :

اسانس‌ داراي ويژگي‌هايي است كه با روغن‌هاي ثابت كاملاً متفاوت است. اسانس خاصيت تقطيرپذيري دارد و به روش تقطير استخراج مي‌شود. ساختار شيميايي آن‌ بر خلاف روغن‌هاي ثابت، بر پايه گليسيرين و اسيدهاي چرب نيست و مانند روغن‌هاي ثابت ترش و فاسد نمي‌شود بلكه در معرض هوا و نور، اكسيده و رزيني مي‌گردد.

واردات اسانس خوراکی و صنعتی

فاکتور های مهم در کیفیت اسانس :

اسانس‌ها داراي تركيبات پيچيده و متفاوتي هستند كه بدون در نظرگرفتن محيط و شرايط محيطي، نمي‌توان در مورد مواد موجود در اسانس اظهار نظر نمود؛ زيرا مواد موجود در اسانس رابطه مستقيمي با بيوسنتز، متابوليسم و فعاليت گياه دارند. بنابراين عوامل مؤثر بر كيفيت اسانس شامل موارد زير هستند:

اقليم: آب و هوا تأثير مستقيمي بر تركيبات گياه دارد بدين معني كه آب و هواي گرم كيفيت مواد متشكله گياه را ارتقاء مي‌دهد و آب و هواي سرد كيفيت را كاهش مي‌دهد. حتي ارتفاع از سطح دريا نيز مي‌تواند بر كيفيت مواد تشكيل‌دهنده گياه تأثير بگذارد.

نور: تقريباً هيچ گياهي بدون نور زنده نمي‌ماند. بنابراين به منظور رشد و نمو طبيعي و افزايش مواد از غدد مترشحه گياه و افزايش كيفيت اسانس، نور نقش مهمي دارد و گياه بايد از نور خوب و كافي برخوردار شود.

نژاد گياه: نژاد گياه، زمان جمع‌آوري اسانس، ساعات روز، دوره فعاليت گياه، بخش‌هاي سبز گياه، تركيبات اكسيژنه و عواملي ديگر بر كيفيت اسانس گياهان مؤثرند.

واردات اسانس :

شرکت نیکوشیمی بزرگ‌ترین نمایندگی اسانس در ایران می‌باشد كه سهم بزرگي در واردات اسانس و فروش اسانس دارد. مشتريان عزيز مي‌توانند انواع اسانس و طعم‌دهنده‌هاي خوراكي را با كيفيت خوب و قيمت مناسب از شركت نيكوشيمي خريداري كنند. اين شركت افتخار دارد محصولات را به صورت عمده و جزئي با كيفيت مطلوب در اختيار هم‌وطنان گرامي قرار دهد.

0

نظر درباره این موضوع نوشته شده است

ارسال نظر

ارسال

مقالات مرتبط

رنگ های سنتتیک چیست؟

رنگ های سنتتیک چیست؟

رنگ های سنتتیک همان رنگ های مصنوعی می باشند که در آزمایشگاه ها ساخته شده و دارای کاربرد های فراوانی هستند

تفاوت های اسانس های طبیعی با مصنوعی

تفاوت های اسانس های طبیعی با مصنوعی

آیا باید از اسانس های طبیعی استفاده کنیم یا مصنوعی و چه تفاوت هایی این دو اسانس با یکدیگر دارند؟

معرفی اسانس های خوراکی در شیرینی پزی و قنادی

معرفی اسانس های خوراکی در شیرینی پزی و قنادی

برای درست کردن شیرینی ها و کیک های زیبا و خوشمزه در بسیاری از موارد باید از اسانس های مجاز خوراکی استفاده کنیم در ادامه قرار است با محبوب ترین اسانس ها برای استفاده در قنادی و شیرینی پزی آشنا شویم.

طرز تهیه عطر با اسانس

طرز تهیه عطر با اسانس

ایجاد عطر با استفاده از اسانس بسیار آسان است و تنها با چند عطر قابل انجام است. شما می توانید عطر خود را برای استفاده شخصی بسازید یا می توانید آن را به دوست خود بدهید. از یک فروشگاه محلی دیدن کنید تا روغن های ضروری را امتحان کنید تا ببینید چه عطرهایی را دوست دارید. شما می توانید با ساخت عطر خود ترکیبات و کیفیت عطر خود را کنترل کنید.

کولا چیست؟ میوه و دانه کولا و کاربردهای آن

کولا چیست؟ میوه و دانه کولا و کاربردهای آن

ولا و دانه های آن به زمان‌های خیلی قدیم برمی‌گردد. در گذشته مردم بر این باور بودند که گیاه کولا خواص درمانی زیادی دارد. امروزه از دانه کولا به عنوان طعم دهنده در بسیاری از مواد خوراکی همچون آبنبات، آدامس، انواع نوشیدنی‌ها و .. استفاده می‌شود‌. میوه کولا تقریبا اندازه ...